به مناسبت گرامیداشت روز کارگر صورت گرفت؛

برگزاری همایش تجلیل از ۶۰ کارگر نمونه دماوند + تصاویر

۶۰ کارگر نمونه شهرستان دماوند به مناسبت گرامیداشت روز کارگر با حضور جمعی از مسئولان در اردوگاه شهید مصطفی خمینی تجلیل شدند.

به گزارش پایگاه خبری تارود دماوند، جعفر میرزاملکی رئیس اداره کار تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان دماوند در مراسم تجلیل از کارگران نمونه شهرستان دماوند ضمن ابراز خوشحالی از حضور در جمع کارگران اظهار کرد: کارگران ستون توسعه کشور هستند، روز کار و کارگر تنها یک نماد برای این قشر زحمت کش و پرتلاش نیست، بلکه کار و کارگر نماد نوآوری، توسعه، سازندگی و توانمندی کشورمان است.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی شعار امسال را رونق تولید نام نهادند که این مهم جز با همت شما زحمتکشان و تلاشگران و همکاری و همدلی مسئولین کشور محقق نخواهد شد.

رئیس اداره کار تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان دماوند با اشاره به تشکیل کارگروه رونق تولید اظهار داشت: این کارگروه که با پیشنهاد نمایندگان و فرماندار شهرستان دماوند تشکیل شده هر هفته در یکی از شرکت‌های این شهرستان برگزار می‌گردد که موضوع آن نیز حل موانع تولید و مشکلات تولید کنندگان می‌باشد و کلیه مسئولان مربوطه در جهت رفع موانع تولید نیز در این کارگروه حضور دارند که تلاششان جای تشکر و قدردانی دارد.

این مقام مسئول در خاتمه سخنان خود از زحمات کارکنان اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان دماوند برای برگزاری مراسم تجلیل از کارگران نمونه و همچنین کارفرمایان حاضر در جلسه تشکر و قدردانی کرد.

همایش تجلیل کارگران نمونه دماوند (1)

*کارگر و کارفرما محور تحقق رونق تولید هستند/ باید از سرمایه‌گذاران برای رونق تولید کمک بگیریم

حجت‌الاسلام و المسلمین کاظم فتاح دماوندی، امام جمعه شهرستان دماوند در مراسم این مراسم اظهار داشت: بنا به فرموده پیامبر اکرم (ص) برترین عبادت طلب روزی حلال است و کسی که در راه درست کار می‌کند و زحمت می‌کشد همچون کسی است که در راه خدا جهاد کرده است.

وی ادامه داد: اگر کار و کارگر و تولید نباشد عزت ایرانیان از بین می‌رود، پس باید برای کارگران، کارفرمایان و تولید کنندگان احترام بسیاری قائل شد خصوصاً در سال‌هایی که دشمنان جنگ اقتصادی با ایران دارند.

کاظم فتاح دماوندی تاکید کرد: در سالی که مقام معظم رهبری سال رونق تولید ملی آن را نام نهاده‌اند باید در عرصه کار، تلاش و رونق تولید قدم‌های بسیار بزرگی برداشته شود و از کار و کارگر ایرانی حمایت شود.

امام جمعه دماوند گفت: دماوند در شعاع 120 کیلومتری تهران قرار دارد، این شهرستان دارای باغات و زمین‌های کشاورزی بسیاری است که در صورت بررسی و تحقیق می‌توان از این فرصت‌ها به گونه‌ای استفاده کرد که سبب رفاه مردم اهالی دماوند و افزایش تولید ناخالص ملی گردد.

فتاح دماوندی تاکید کرد: اگر علم و عمل به هم پیوند بخورند قطعاً موفقیت حاصل خواهد شد، برای رونق در تولید نیز باید از پژوهش‌های دانشگاهی و مراکز علمی استفاده کرد.

وی بیان داشت: کارفرمایان باید از تحقیقات و پژوهش‌های علمی استفاده ببرند چرا که دماوند پتانسیل و سرمایه لازم جهت رشد و ترقی را داراست و باید در این شهرستان اقداماتی صورت گیرد که بیشترین بازدهی و سودآوری را داشته باشد. در این بین حمایت از کارگر و کارفرما نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چرا که کارگر و کارفرما لازمه یکدیگر هستند و هردوی آنها باید مورد توجه قرار بگیرند.

این مقام مسئول در ادامه به مطالبات و حقوق پرداخت نشده کارگران اشاره کرد و گفت: کارفرمایان باید حقوق کارگران را به موقع و به طور کامل پرداخت کنند و برای مال دنیا کاری نکنند که در روز قیامت گرفتار شوند. حقوق کافی و بیمه حق کارگران است و باید به آنها پرداخت شود در مقابل دولت نیز باید از کارفرمایان در زمینه‌های مالیاتی، تأمین مالی و ارائه تسهیلات بانکی حمایت کند.

وی بیان داشت: در حال حاضر با تشکیل کارگروه رفع موانع تولید، مسئولین شهرستان هر هفته در محل کارخانجات و مراکز تولید حضور پیدا می‌کنند تا موانع تولید کارفرمایان و مشکلات کارگران را بررسی کنند و آنچه در سطح شهرستان قابل حل است را به سرعت مرتفع کنند و مسائل کشوری را نیز با پیگیری‌های لازم بر طرف و حل کنند.

*چرخه اقتصاد کشور توسط کارگران به گردش در می‌آید/ وظیفه دولت در سال رونق تولید ایجاد بسترهای لازم و مساعد کردن فضای کسب و کار برای کارگران است

شاهرخ جهانشاهی معاون سیاسی و انتظامی فرمانداری شهرستان دماوند ضمن عرض تبریک روز جهانی کارگر در رابطه با اهمیت کار و نوع نگرش به این موضوع اظهار داشت: چرخه اقتصاد کشور توسط کارگران به گردش در می‌آید و بدون کار و کارگر امکان توسعه در یک کشور محال به نظر می‌رسد و در تمام کشورهای توسعه یافته کارگران پر تلاش حضور دارند که در راستای اقتصاد و توسعه تولید فعالیت دارند.

وی افزود: آنچه که چرخه اقتصاد را به درستی می‌چرخاند کار مفید کارگران و کارمندان می‌باشد و این چالشی محسوب می‌شود که در حال حاضر کشورمان با آن مواجه است که امید داریم با تلاش و همت میزان کار مفید افزایش یابد.

*فرآیند صدور مجوز و راه‌اندازی یک کسب و کار در شهرستان دماوند با همت مسئولان سریع‌تر صورت بگیرد/ بروکراسی اداری برایصدور مجوز و راه‌اندازی یک کسب و کار کاهش یابد

وی گفت: وظیفه دولت در سال رونق تولید ایجاد بسترهای لازم و مساعد کردن فضای کسب و کار برای کارگران است، چه بسا تاکنون دولت اقداماتی در این زمینه انجام داده و مسیر راه‌اندازی کسب و کار را آسان‌تر از قبل کرده تا بسترهای لازم در این زمینه فراهم گردد و بروکراسی اداری نیز کاهش یابد.

جهانشاهی بیان داشت: در سطح شهرستان و به همت مسئولین در حوزه معاونت و برنامه‌ریزی اداری و مالی و دیگر مسئولین باید فرآیند صدور مجوز و راه‌اندازی یک کسب و کار سریع‌تر صورت بگیرد.

*مسئولان  باید موجبات امنیت شغلی را نیز برای کارگران فراهم کنند/ در صورت عدم حمایت تولید داخلی مشکلات اشتغال نیز حل نخواهد شد

وی با بیان اینکه عنصر اصلی در تولید و اقتصاد، بخش خصوصی است، گفت: این بخش باید بتواند با تولید با کیفیت به قیمت کمتر با کالاهای خارجی مشابه رقابت کند تا با استقبال مردم از این کالاهای با کیفیت میزان قاچاق و سوق به سمت کالاهای خارجی کاهش یابد و همه از کالای داخلی حمایت کنند چرا که ضربه‌ای که قاچاق به تولید داخلی میزند در زمینه کاهش اشتغال که یکی از دغدغه‌های اصلی دولت است، می‌باشد و در صورت عدم حمایت تولید داخلی مشکلات اشتغال نیز حل نخواهد شد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: کارگران مطالباتی دارند که باید متولیان این امر و کارفرمایان این معوقات را پرداخت کرده و موجبات امنیت شغلی را نیز برای کارگران فراهم کنند و در این زمینه از طرف مسئولین هم تاکید شده تا هیچ واحد تولیدی فعالیت خود را تعطیل یا نسبت به تعدیل نیرو اقدام نکند.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه اقشار کم درآمد بیشترین ضربه را از مشکلات اقتصاد ایجاد شده ناشی از تحریم‌ها می‌خورند باید به معیشت کارگران توجه بیشتری کرد.

جهانشاهی در خاتمه به بیمه کارگران اشاره کرد و گفت: یکی از دغدغه‌های اصلی کارگران بیمه شدن که حق قانونی آنهاست، می‌باشد، پیرو این مسئله در جلسات مختلفی که برگزار شده دستور بررسی واحدهای تولید صادر شده تا اگر کارگری تاکنون بیمه نشده کارفرما ملزم شود نسبت به بیمه کردن کارگر خود اقدام کند و مشکلاتی همچون قراردادهای سفید امضا ایجاد نگردد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن