با حضور جمعی از مسئولان شهرستان دماوند انجام شد؛

برگزاری دومین نشست کارگروه حقوق شهروندی در سال ۹۷

دومین نشست کارگروه حقوق شهروندی در سال جاری با حضور جمعی از مسئولان در سالن جلسات فرمانداری شهرستان دماوند برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری تارود شاهرخ جهانشاهی، معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان دماوند در این نشست اظهار کرد: در خصوص کارگروه حقوق شهروندی و تکریم ارباب و رجوع اخیراً تیمی راه‌اندازی کردیم که از دستگاه‌های دولتی و نهادهای عمومی سرکشی می‌کند.
وی افزود: یکی از موضوعاتی که در بحث حقوق شهروندی اشاره شده حق کرامت و برابری انسان‌هاست که به موارد متعددی می‌پردازد؛ اما یکی از مواردی که در اندیشه سیاسی امام خمینی (ره) مورد تأکید قرار گرفته تأسیس حکومت اسلامی است که در آن کرامت و حیثیت شهروندان پاس داشته شده است.
معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان دماوند ادامه داد: افرادی که به‌عنوان محرومان و مستضعفان سال‌ها طوق فرمان‌برداری توسط رژیم‌های گذشته را بر گردن داشتند در جایگاه واقعی خود قرار گرفتند.
جهانشاهی خاطرنشان کرد: یکی از موضوعات مهم در این خصوص، بهره‌مندی یکسان شهروندان از کرامت انسانی و مزایای پیش‌بینی‌شده است و حقوق زنان از موضوعاتی است که باید بیشتر به آن پرداخته شود.

وی اضافه کرد: خوشبختانه در دولت تدبیر و امید به‌ویژه در دولت دوازدهم بسیاری از مسئولیت‌های اجرایی بر اساس هدف‌گذاری به سمت بانوان سوق پیداکرده است؛ در بحث حقوق زنان در جامعه غربی به تشابه حقوق زن و مرد توجه می‌شود درحالی‌که نگاه ما برابری حقوق آنهاست.
معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان دماوند بیان کرد: از دیگر موضوعات بسیار مهم در این شهرستان، موضوع تکریم ارباب‌رجوع و بعضاً مشکلاتی مانند فساد اداری است که ممکن است بعضاً در برخی از ادارات وجود داشته باشد و باید همت کرده و در صورت وجود، آن را ریشه‌کن کنیم.
جهانشاهی با اشاره به بازدیدهای صورت گرفته از برخی از نهادها عنوان کرد: در هفته‌های اخیر تیم بازرسی از دستگاه‌های مختلف بازدید کردند و به‌این‌ترتیب شاهد برخی ضعف‌ها، کمبودها و مشکلات بودند که ما سعی در مرتفع کردن آن داریم.
وی گفت: باوجود برخی مشکلات، کمبود امکانات و نیروی انسانی، اما بعضاً می‌توان این مشکلات موجود در برخی از ادارات را با تغییر نگرش و مدیریت صحیح برطرف کرد.

وی با اشاره به بازرسی از اداره پزشکی قانونی شهرستان دماوند از ازدحام مراجعان در قسمت ورودی، عدم نصب صندوق تکریم ارباب و رجوع در مکان مناسب، نبود فرم نظرسنجی، نامناسب بودن سرویس بهداشتی و کمبود نیروی انسانی به‌ویژه در مورد پزشک کمکی به‌عنوان مشکلات مطرح‌شده نام برد.
معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان دماوند اذعان داشت: طولانی شدن روند صدور گواهی فوت در موارد مشکوک و ارجاع متوفی به کهریزک نیز از دیگر موارد مهمی است که بر آن تأکید داریم و باید به‌نوعی کارسازی کرده و با برنامه‌ریزی از رفت‌وآمدها کاسته شود.
جهانشاهی اشاره‌ای نیز به مستعمل بودن ساختمان پزشکی قانونی داشت و عنوان کرد: این امر باید از طریق خیران، کمک شهرداری‌ها و برخی از نهادها موردتوجه قرار گیرد.
وی از حجم مراجعات اتباع و مشکلات ناشی از حضور آنها به‌عنوان یکی دیگر از مشکلات در این خصوص نام برد.
معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان دماوند بیان کرد: شبکه بهداشت، بیمارستان و درمانگاه با توجه به مراجعات گسترده به‌ویژه در بحث درمان جزو اولویت‌های کاری ما بوده و به بررسی آنها پرداختیم.

جهانشاهی افزود: بر اساس بازدید انجام شده از شبکه بهداشت و درمان، این نهاد وظایف ذاتی گسترده‌ای درزمینه نانوایی‌ها، رستوران‌ها، نظارت و کنترل، قاچاق کالا و غیره را دارد، با توجه به پیگیری‌های صورت گرفته بحث داروخانه‌ها و بحث نظارت در آنها باید تقویت شود.
وی ادامه داد: دو بیمارستان در سطح شهرستان دماوند داریم که یکی فعال و دیگری تقریباً به‌صورت غیرفعال در آمده است؛ این بیمارستان از منظر ساختمانی مشکلاتی داشت که به‌نوعی نوسازی در این خصوص در حال انجام است و امور نهایی آن طی می‌شود.
معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان دماوند خاطرنشان کرد: در بحث بیمارستان با توجه به حجم مراجعات برخی کمبودهایی به‌ویژه در بخش اورژانس درزمینه فضا، پاسخگویی، حجم زیاد مراجعان و بحث تریاژ قدری با مشکل مواجه است.
جهانشاهی از عدم حضور پزشک متخصص، عدم وجود متخصص اطفال، لزوم‌ترمیم سرویس بهداشتی، نبود ویلچر و عدم راهنمایی بیمار به‌عنوان برخی از مشکلات این بیمارستان نام برد.
وی عنوان کرد: ما نشست‌های متعددی در خصوص کمبودهای اورژانس و بعضاً دیر رسیدن آن بر سر صحنه‌های تصادف و بیماران برگزار کردیم؛ انتظاری که وجود دارد این است که به‌محض اعلام مورد، اورژانس بر اساس زمان مشخص باید حاضر شود.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان دماوند تصریح کرد: ما تعداد هشت پایگاه در سطح شهرستان داریم و در هر پایگاه یک دستگاه خودرو مستقر است، باید از ظرفیت آمبولانس‌های شخصی و خصوصی استفاده شود.
جهانشاهی اذعان داشت: ما دو درمانگاه در رودهن داریم و مشکلات مطرح‌شده شامل عدم کارت شناسایی پرسنل، عدم وجود آمبولانس، کمبود پرسنل، نبود لیست تعرفه می‌باشد.
وی در خصوص مشکلات درمانگاه حضرت محمد (ص) رودهن گفت: عدم روشنایی مناسب در قسمت ورودی و محوطه پشت درمانگاه و سردخانه و مشخص نبودن تابلوی ورودی درمانگاه به دلیل عدم نور مناسب، خرابی پله‌های ورودی، عدم وجود منشور بیمار و میز خدمت ازجمله مشکلات مطرح‌شده در مورد این درمانگاه است.

*عدم وجود سالن تشریح در پزشکی قانونی شهرستان دماوند/عدم نصب فاضلاب سپتینک 

همچنین پیمان آزاد، رئیس پزشکی قانونی شهرستان دماوند در این نشست اظهار داشت: موارد و مشکلات مطرح‌شده در خصوص مشکلات این نهاد به‌نوعی درهم‌آمیخته و مرتبط هستند؛ نبود فضای مناسب ورودی، مراجعه بسیار و نبود سالن تشریح و سایر مسائل با یکدیگر در ارتباطند.
وی افزود: متأسفانه سالن تشریح پزشکی قانونی شهرستان دماوند از بدو تأسیس این اداره هنوز راه‌اندازی نشده و نقصان‌هایی دارد که نسبتاً اساسی هستند و رفع مشکلات در ابتدا در گرو اختصاص بودجه برای اداره پزشکی قانونی است.

رئیس پزشکی قانونی شهرستان دماوند ادامه داد: نبود همکار پزشک به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مشکلات ما می‌باشد؛ علاوه بر این یکی از مشکلاتی که در ارتباط با راه‌اندازی سالن تشریح وجود دارد، عدم نصب فاضلاب سپتیک است.
آزاد خاطرنشان کرد: ما در اداره پزشکی قانونی شهرستان دماوند سردخانه‌ای داریم که با مشکلاتی مواجه است، فاضلابی که پس از معاینه جسد، انتقال و شستشو وجود دارد با فاضلاب این شهرستان مشترک است و راه‌اندازی سالن تشریح منوط به جداسازی فاضلاب است.
وی عنوان کرد: ما بارها در خصوص همکار پزشک درخواست دادیم اما به دلایل منع قانونی استخدام و یا موانع اختصاص بودجه محقق نگردید، اما از شبکه بهداشت و درمان این تقاضا داریم و اگر پزشکی متمایل به همکاری باشد پس از انجام گزینش‌های لازم و موافقت استان استقبال خواهیم کرد.
رئیس پزشکی قانونی شهرستان دماوند از نبود آمبولانس، راننده تمام‌وقت، نبود نگهبان شبانه‌روزی در اداره به‌عنوان مشکلات موجود نام برد.

آزاد از وجود سه نفر پرسنل داریم و میانگین مراجعه ۲۶ مورد در روز به این نهاد خبر داد و گفت: ما متأسفانه با توجه به شرایط عمومی ساختمان نیروی خدماتی نداریم و اگر نیروی خدماتی ارائه شود می‌توانیم در ارتباط با حقوق شهروندی و تکریم ارباب و رجوع اقدام کنیم.

*لزوم فعالیت داروخانه شبانه‌روزی در شهر آبسرد

همچنین محمود نقیبی، رئیس شورای اسلامی شهر آبسرد اظهار کرد: با توجه به بحث حقوق شهروندی، طبق گزارش ارائه‌شده از اداره پزشکی قانونی به نظر می‌رسد باید مکانی به‌عنوان مرکز شهرستان دماوند در نظر گرفته شود.
وی افزود: سیستم اداری باید به سمت و سویی برود که مردم تکریم شوند، اما ما هنوز یک سال است که آمبولانسی داریم که هنوز پلاک نشده است؛ علاوه بر این بیمارستانی را در دو هزار و ۴۰۰ مترمربع در سه طبقه گودبرداری کردیم اما با گذشت ۹ ماه هنوز دانشگاه شهید بهشتی نقشه آن را تهیه نکرده است و ما شاید بالغ‌بر سه میلیارد تومان به دلیل گرانی متضرر شدیم.
رئیس شورای اسلامی شهر آبسرد ادامه داد: درگذشته دستگاه رادیولوژی برای این شهر خریداری شده و پس از گذشت سال‌ها از رده خارج گردیده و هیچ استفاده‌ای از آن نشده است.
نقیبی عنوان کرد: ما درخواست آزمایشگاه شبانه‌روزی داریم؛ داروخانه‌ای نیز به‌صورت روزانه داریم که به‌صورت بخش خصوصی در مرکز بهداشت و درمان آبسرد ارائه سرویس می‌دهد درحالی‌که به دنبال داروخانه شبانه‌روزی هستیم.
وی تصریح کرد: در بحث مجمع سلامت با حضور وزیر در مرکز علوم پزشکی، علی‌رغم قول یک هفته‌ای بیش از چهار ماه گذشته است و باوجود پیگیری‌های لازم هنوز چیزی به دست ما نرسیده است.

*ویزیت روزانه ۳۰۰ بیمار در درمانگاه شهر رودهن

همچنین عباسعلی عاشقی، رئیس شورای اسلامی شهر رودهن در این نشست اظهار کرد: ما درمانگاهی در رودهن داریم که می‌توان گفت درواقع خانه بهداشت است؛ بخش رودهن ۶۰ هزار نفر جمعیت دارد و در بین دو راه مواصلاتی قرار گرفته است.
وی افزود: ما در ۲۵ کیلومتری پایتخت قرار گرفتیم و در هر دوره شوراها و مسئولان قول رسیدگی در خصوص درمانگاه را دادند و ما در طول ۱۱ ماه بالغ‌بر ۵۰۰ میلیون برای درمانگاه هزینه کردیم.
رئیس شورای اسلامی شهر رودهن ادامه داد: این درمانگاه به‌صورت روزانه ۳۰۰ نفر را ویزیت می‌کند و با توجه به نزدیکی به بومهن بار آن را هم به دوش می‌کشد.
عاشقی گفت: آمبولانسی که در این درمانگاه موجود است هم گاها با کمبود نیرو و نقص مواجه است، در دوره رئیس شبکه بهداشت و درمان سابق قول ارائه یک دستگاه آمبولانس دیگر هم دادند که محقق نگردید؛ اما باوجود میزان جمعیت یک دستگاه آمبولانس پاسخگوی نیاز نیست.

*رشد ۳۰۰ درصدی مراجعان به بیمارستان سوم شعبان در سه سال گذشته

کریم‌خانی، مدیر بیمارستان سوم شعبان دماوند نیز از تأمین حیات و سلامت و بهداشت به‌عنوان اولین اصل منشور حقوق شهروندی نام برد و اظهار کرد: بیمارستان سوم شعبان دماوند در مجموعه شهرستان‌های استان تهران و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در طول سه سال گذشته از درجه سه به دو و یک رسید.
وی افزود: مدیریت بیمارستان پیچیده‌ترین سطح مدیریت در دنیا است و باید برای مسائل مربوط به درمان و بهداشت از مشاوران زبده کمک گرفته شود، در مورد بحث آمبولانس هم با مشاوره تخصصی همراه نشد و با اشکالات فنی دریافت گردید و در بحث پلاک معطل ماند.
مدیر بیمارستان سوم شعبان دماوند ادامه داد: این بیمارستان در سه سال گذشته بالغ‌بر ۳۰۰ درصد رشد مراجعان داشته و ماهانه بیش از ۱۷ هزار نفر ورودی در آن داریم که پاسخگویی به این حجم کار ساده‌ای نیست.

کریم‌خانی خاطرنشان کرد: ما در بخش بستری مشکلات متعددی داریم درصورتی‌که میزان رشد فضاهای درمانی بسیار زیاد بوده است، اما گاها به دلیل کمبود تخت افراد را در راهروها و فضاهای غیر درمانی اسکان می‌دهیم و یا مجبور به اعزام هستیم.
وی گفت: اورژانس سوم شعبان چهار سال گذشته دارای چهار تخت بود اما در حال حاضر به تعداد ۱۴ تخت گسترش یافته است البته هنوز هم کمبود داریم؛ یکی از دلایل حجم مراجعات به این بیمارستان کمبود بیمارستان‌های معین در اطراف است.
مدیر بیمارستان سوم شعبان دماوند بیان کرد: کنار رفتن بیمارستان حضرت فاطمه از سیر خدمات بار مراجعات به بیمارستان سوم شعبان را بسیار افزایش داد که امیدواریم با راه‌اندازی هرچه سریع‌تر آن بخش عمده‌ای مشکلات کم شود.
کریم‌خانی در مورد وجود متخصص در بیمارستان سوم شعبان تصریح کرد: از سال ۹۵ تا ۹۶ از ۳۶ نفر تخصص اصلی به ۵۵ نفر متخصص رسیدیم و هنوز هم اعتقاد داریم که این تعداد کم است؛ هم‌اکنون حدود ۱۰ رشته فوق تخصص داریم در برخی رشته‌ها مانند رادیولوژی، ارتوپد همچنان کمبود داریم و در همه ایام، پنج تخصص اصلی شامل داخلی، جراحی، زنان، اطفال و بیهوشی در همه ساعات حضور دارند.
وی گفت: بیمارستان سوم شعبان دارای ۱۷ سرویس بهداشتی است که تعدادی از آنها بازسازی شده و تعدادی نیز نیاز به بازسازی دارند.

در ادامه ابوذر نادری، رئیس شورای اسلامی شهرستان دماوند در این نشست اظهار داشت: در خصوص موضوع اورژانس، تفاهم نامه‌ای بین رئیس شورای اسلامی شهر دماوند، شهردار و رئیس سابق شبکه بهداشت و درمان شهرستان دماوند امضا شد و ۳۰۰ میلیون تومان از سوی شهرداری به این مهم اختصاص یافت؛ خیرانی نیز خصوص ساخت آن اعلام آمادگی کردند که با تغییرات تخصصی مواجه شد.
وی افزود: همه میزهای نظام مقدس جمهوری اسلامی میز خدمت است پس قرار دادن میزی برای خدمت به معنای کوتاهی سایر افراد است.
رئیس شورای اسلامی شهرستان دماوند ادامه داد: مصوبات و قول‌هایی که وزیر بهداشت دادند باید مورد پیگیری قرار گیرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن