یادداشت مهمان/ رضا عیوضی؛

بررسی ابعاد وضعیت قدرت‌گیری طالبان و تهدید امنیتی ایران

آنچه در زیر می‌خوانید نوشتاری است از «رضا عیوضی»، عضو شورای ادوار روستای محمودیه و انجمن علمی و تخصصی حقوق دماوند که در پایگاه خبری تارود دماوند به عنوان یادداشت مهمان جهت آگاهی عموم مردم مورد انتشار قرار گرفته است:

تحولات تند و سریع افغانستان در هفته های گذشته و سقوط شهر های کوچک و بزرگ از جمله هرات ، قندهار ، مزار شریف ، جلال آباد و در نهایت کابل بدون درگیری قابل ملاحظه و با کمترین نفرات نظامی طالب در صدر اخبار جهان قرار گرفت دلایل سقوط دولت اشرف غنی، تشکیلا سیاسی و نظامی طالبان آخرین وضعیت ولایت پنجشیر، روابط داعش و طالبان و پاکستان و تهدیدات امنیتی حال و آینده طالبان بر کشورمان را بررسی خواهیم کرد.

1- این که آمریکا بعد از 20 سال نبرد و هزینه ای نزدیک به هشت تریلیون دلار بعد از سرنگونی طالبان دوباره زندانیان گوانتانامو براساس توافقنامه قطر به حاکمیت افغانستان رساند. حرف و حدیث بسیار است.

2- نفرت مردم از حکومت اشرف غنی و فساد گسترده در این دولت و نظامیان جابجایی فرمادهان بلند پایه ضد طالبان ارتش و روی کار آوردن فرماندهان متمایل به طالبان ،  کمک های اطلاعاتی و سیاسی و نظامی پاکستان به طالبان و عدم رغبت مردم به دفاع از وضعیت فعلی از دلایل سریع سقوط اشرف غنی بوده است.

3- طالبان را به سه شاخه می توان تقسیم کرد1- شاخه جلالالدین حقانی که از طرف طالبان پاکستان و سازمان اطلاعات و نظامی ارتش پاکستان حمایت و سازماندهی می شود.

2- شاخه کویته پاکستان که آن هم وضعیت مشابهی دارد

3- شاخه داعش طالبان که توسط عربستان و پاکستان و سازمان های جاسوسی آمریکا و ترکیه به طور مشترک ساماندهی و حمایت می شوند.

بخشی این نیروها در جریان جنگ با دولت سوریه و متحدان آن جنگیده اند و این نیروها توسط ترکیه در جنگ بین ارمنستان و آذربایجان شرکت داده شده اند. جابجایی فرماندهان و عناصر داعش ، توسط آمریکا و ترکیه مابین عراق و سوریه و افغانستان انجام می شود. عبدالمالک ریگی تروریست مشهور سیستان و بلوچستان ایران از پشتیبانی طالبان پاکستان برخوردار بوده است.

4- ترکیب جمعیتی افغانستان با حدود چهل میلیون جمعیت نزدیک به 35 %  پشتون و 17% تاجیک و 15% هزاره و 10% ازبک و 7% ترکمن و مابقی ملیت ها این کشور را تشکیل می دهند.

5- از قدیم بر اساس یک قانون نانوشته شاهان و رئیس جمهوران این کشور از پشتون ها بودند . ظاهرشاه، محمد داودخان، نجیب الله، کرزای، اشرف غنی از قوم پشتون بوده اند. ربانی و مجددی از غیر پشتون ، بودند.

6- همواره ارتباط خوبی بین ایران و اقوام مختلف افغان برقرار بوده است . اکثریت پشتونها ارتباط تنگاتنگی با پاکستان داشته اند و نیمی از پشتونها به زبان فارسی آشنایی داشته و تکلم می نمایند. حدود سیصدهزار پشتونها به عنوان مهاجر افغان در ایران زندگی می کنند.

7- طالبان تقریباً به تمام وعده های خود پشت کرده وحشت مردم از طالبان چنان بوده است نزدیک به سیصد نفر در جریان خروج از افغانستان در اطراف فرودگاه کابل به روشهای مختلف کشته شده اند. صحنه های سقوط انسان ها از زیر بال هواپیما ی حال پرواز خود سندی است بر میزان وحشت مردم از طالبان

8- در جریان تسلط دولت اول طالبان در مزار شریف بیش از یک هزار نفر از شیعیان این شهر در نسل کشی توسط طالبان و به فتوای علمای طالبان به طور مظلومانه به شهادت رسیدند و قاتل این شهدا اکنون در کابینه جدید طالبان به عنوان معاون دفاع حضور دارد. بمب گذاری مدرسه دخترانه سیدالشهدای کابل نیز کار این گروه بوده است

9- آمریکا متهدان خود را در این کشور بدون دفاع رها کرده و اکنون دها هزار نفر از نیروهای دولتی افغانستان و مخالفان طالبان خود را مخفی کرده و جرات خروج از    مخفیگاههای خودرا ندارند.

10- یک نکته در مورد طالبان پاکستان این که بمب گذاری های ممتد و کرات علیه شیعیان پاکستان و ترور رهبران مذهبی آن توسط گروه تروریستی به نام سپاه جنگجوی صحابه انجام می شود که یکی از زیر شاخه های طالبان است و توسط سازمان ISI اطلاعات پاکستان حمایت می شود.

11- ایران به معنای عام کلمه دولت و ملت در قبال شیعیان مظلوم افغانستان و فارس زبان ها و تاجیک ها و ازبک ها که نزدیکی های قومیتی به آذری های ایران دارند و سایر اقوام که چشم انتظار کمک از ایران را دارند مسئولیت دارد و به هیچ وجه نباید به طالبان و داعش هم پیمان آن رسمیت داد و از کنار جنایت های بدون حساب و کتاب آنها به راحتی گذشت. در مورد طالبان براساس رفتار آنها قضاوت کرد و آنچه از دولت فراگیر نام می بردند در حقیقت سرابی بیش نبوده است.

12- ایران در زمان جنایات صربستان در اروپا علیه مسلمانان بوسنی و هرزگوین حضور نظامی و سیاسی تاثیرگذاری داشته است . در زمان حکومت پهلوی دوم ایران به ظفار عمان نیروی نظامی ارسال کرده است. دولت عمان در چهاردهه اخیر ارتباط تنگاتنگی با ایران داشته و در هیچ پیمان علیه کشورمان حضور نداشته و عملا شورای همکاری خلیج فارس را  به چالش کشانده وبسیاری از معظلات منطقه ای ایران با وساطت عمان حل و فصل شده است. ایران در یمن، لبنان، عراق، سوریه، غزه حضور فیزیکی و پرقدرت و تاثیر گذاری داشته در حالی که در افغانستان آمریکا، روسیه ، چین ، ترکیه و هند و پاکستان و کانادا و انگلیس و عربستان و امارات و … حضور دارند چرا ایران باید در حاشیه باشد در حالی که نزدیک به هزار کیلومتر مرز مشترک دارد و علاوه بر مرز ، فرهنگ و دین و تاریخ مشترک دارد و نزدیک به 70 درصد مردم افغانستان فارس زبان هستند.

13- طالبان در نهایت به جای گفتگو و مذاکره با احمد مسعود که حاکمیت زوری طالبان را به رسمیت نمی شناسد با حدود 40 هزار نیرو و کمک های نظامی و اطلاعاتی پاکستان از جمله نیروی انسانی و مالی عربستان و با بمب باران سنگین دره پنجشیر توسط نیروهای هوایی پاکستان و نیروهای نظامی در دره پنجشیر در کنار هم پیمان های خود از جمله داعش افغانستان و القاعده و داعش سوریه و تروریست های چچن و سایر تروریست ها تا کنون موفق شده اند نیمی از پنجشیر را به تصرف خود در آورند. در حقیقت آنچه در پنجشیر اتفاق می افتد قتل عام فارس زبان های افغان توسط تروریست های از اقصی نقاط جهان می باشد. جنگ جویان در محاصره پنجشیر در حال حاضر با چنگ و دندان از پنجشیر دفاع می کنند.جمله ما از امام حسین(ع) آموختیم که در مقابل ظلم تسلیم نشویم منتسب به احمد مسعود فرمانده مقاومت پنجشیر می باشد.

14- در قضیه درگیری جمهوری آذربایجان و ارمنستان عده ای اصرار داشته اند که ایران به حمایت از آذربایجان وارد جنگ شود واقعیت این است که دو ملت آذربایجان و ارمنستان در گذشته های نزدیک جزئی از ملت ایران بوده اند و به زور و اجبار از این پیکر جدا شده اند و عقل و منطق اقتضا می کرد در جنگ دو همسایه می بایست شعله های درگیری را فرو نشاند نه تنها هرات را انگلیسی ها به زور از ایران جدا کردند بلکه بحرین و گرجستان و آذربایجان،نخجوان، ارمنستان، آبخازیا، قفقاز جنوبی را بزور از ایران سرزمین مادریشان جدا کردند . نقل است که الله وردی خان سردار گرجستانی سپاه ایران در جنگ با دولت عثمانی و در پاسخ به نامه تشکر آمیز پادشاه وقت صفوی تنها یک چیز درخواست می کند که آن هم در صورت کشته شدن با پرچم ایران دفن شود. پل الله وردی خان زاینده رود اصفهان به نام این سردار نام گذاری شده است.

15- در هئیت وزیران فعلی طالبان غیر از دونفر بقیه پشتون بوده و زیر نظر هیب الله آخوندزاده رهبر اصلی طالبان هدایت می شوند. و در این کابینه ملا یعقوب پسر ملا عمر رهبر پیشین طالبان و ملا عبدالمنان برادر ناتنی ملاعمر حضور دارند. به لحاظ ایدئولوژی علمای طالبان از علمای وهابی عربستان اطاعت می کنند که با تفکر علمای شیعه بشدت زاویه دارند.

16- داعش مکرراً در خاک ایران عملیات تروریستی انجام داده که نمونه بسیار بارز آن حمله به ساختمان مجلس شورای اسلامی در تهران بوده است و اگر تدابیر امنیتی پیشدستانه مناسب اتخاذ نشود افغانستان بهشت داعش خواهد بود.

17- نکته آخر وضعیت مناطق هزارجات و شیعیان افغانستان است . در حال حاضر این مردمان نجیب و ایران دوست و ظلم ستیز در زیر فشار رهبران طالبان قرار دارند. محبت مردم هزاره به ایران و ایرانیان در یکی دو مطلب ادا نمی شود . صدها تن از جوانان هزاره در جریان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران در دفاع از تمامیت ارضی ایران به شهادت رسیدند و صدها نفر از این جوانان در حالی که خود در کشوری دیگر و میهمان مردم ایران بوده اند در رکاب شهید حاج قاسم سلیمانی در دفاع از حرم دختر گرامی حضرت علی (ع) در سوریه به شهادت رسیدند و یکی از مولفه های قدرت نظامی سردار شهید قاسم سلیمانی در سرکوب داعش در سوریه بوده اند که الحق و الانصاف جوانان بسیار شجاع نترس و نجیب و شهادت طلب هستند و اصولا مردم هزاره جات به لحاظ مذهبی تقید بسیار بالایی دارند. در اوایل جنگ داعش در سوریه و هنگامی که حرم گرامی دختر حضرت علی(ع) در محاصره تکفیری ها بود با جان فشانی و فرماندهی شهید خاکی از فرماندهان فاطمیون حرم از محاصره تکفیری ها بیرون آمده و تکفیری ها بشدت سرکوب می شوند.

انتهای پیام/


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا