رئیس جهاد کشاورزی شهرستان دماوند:

18 واحد تولیدی در بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی شهرک‌های صنعتی آماده سرمایه‌گذاری است/ سالانه 320 هزار تن محصولات کشاورزی در شهرستان دماوند تولید می‌شود/ تولید سالانه 470 تن عسل در شهرستان دماوند

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان دماوند با بیان اینکه 18 واحد تولیدی در بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی شهرک‌های صنعتی آماده سرمایه‌گذاری است، گفت: سالانه 320 هزار تن محصولات کشاورزی در شهرستان دماوند تولید می‌شود.

به گزارش پابگاه خبری تارود، حسین اردلانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه شهر دماوند در جمع نمازگزاران اظهار کرد: کشاورزی محور توسعه ایران اسلامی و برای کشور ما بسیار مهم است، دستیابی به امنیت غذایی تنها در سایه توسعه پایدار و ماندگار کشاورزی میسر است.

وی افزود: اهمیت بخش کشاورزی در توسعه اقتصادی کشور اعم از اینکه کشور ثروتمند یا فقیر باشد، بیانگر این واقعیت است که کشاورزی به عنوان بخش اقتصاد و عرضه کننده عوامل اساسی عمل می‌کند به طوری که بخش کشاورزی خود و سایر بخش‌های جامعه را تأمین می‌کند و مادر تمام فعالیت‌ها و صنایع مورد نیاز است.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان دماوند ادامه داد: در برنامه ششم توسعه اهمیت بسیاری به بخش کشاورزی داده شده است و این سیاست‌ها اگر با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری همراه باشد می‌تواند کشاورزی معیشتی را به سمت کشاورزی اقتصادی سوق دهد.

*رقم میزان اراضی کشاورزی در شهرستان دماوند حدود 11 هزار هکتار است/ 6 درصد از اراضی کشاورزی استان تهران را شهرستان دماوند تشکیل می‌دهد

اردلانی بیان کرد: اراضی کشاورزی استان تهران حدود 187 هزار هکتار است و این رقم در شهرستان دماوند حدود 11 هزار هکتار است که حدود 6 درصد از اراضی استان را تشکیل می‌دهد.

*6 درصد از استان تهران میزان تولیدات کشاورزی در شهرستان دماوند است

وی ادامه گفت: میزان تولیدات بخش کشاورزی شهرستان دماوند نیز حدود 6 درصد از تولیدات استان تهران را به خود اختصاص داده است.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان دماوند عنوان کرد: به گفته مقامات سازمان جهاد کشاورزی استان تهران، حال کشاورزی استان خوب است چرا که سطح زیر کشت استان و میزان تولیدات آن حدود 6 میلیون تن در سال است اما سایر استان‌ها علیرغم برخورداری از سطح زیر کشت بالا، حتی حدود یک میلیون تن نیز تولید ندارند.

*سالانه 320 هزار تن محصولات کشاورزی در شهرستان دماوند تولید می‌شود/ 8200 هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان دماوند را باغات تشکیل می‌دهند

اردلانی بیان کرد: شهرستان دماوند با سطح زیر کشت 11 هزار هکتار سالانه حدود 320 هزار تن در سال محصولات کشاورزی و محصولات وابسته به آن را تولید می‌کند که در مقایسه با شهرستان‌هایی همچون ورامین که سطح زیر کشت حدود سه برابر دماوند دارند میزان تولید آن بالاتر و حدود 30 تن در هکتار برآورد شده است.

*شهرستان دماوند با تولید سالانه 220 هزار تن سیب رتبه یک استان تهران را به خود اختصاص داده‌ است

وی عنوان کرد: از حدود 8 هزار و 200 هکتار باغات شهرستان دماوند که شامل باغات سیب، گیلاس، هلو و … است حدود 5 هزار و 500 هکتار باغات سیب را شامل می‌شود که سالانه 220 هزار تن در سال تولید دارد و از این حیث رتبه یک استان را به خود اختصاص داده‌ایم.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان دماوند تصریح کرد: متوسط عملکرد تولید سیب در شهرستان حدود 35 هکتار است که حدود دو و نیم برابر سطح کشور می‌باشد و این رقم در کشور 16 هکتار است.

* 20 نوع محصول سیب با 14 رقم تجاری در شهرستان دماوند تولید می‌شود 

اردلانی ادامه داد: در شهرستان دماوند 20 نوع سیب با 14 رقم تجاری که 80 درصد ارزش صادراتی دارد، تولید می‌شود که دلیل آن وجود باغات مستعد و خوب، کشاورزان آگاه، آموزش‌ها و امکاناتی است که در باغات و اراضی شهرستان در نظر گرفته شده است.

*شهرستان دماوند رتبه اول کاشت اصله نهال در استان تهران به خود اختصاص داده است/ سالانه 470 تن عسل در شهرستان دماوند تولید می‌شود

وی عنوان کرد: شهرستان دماوند رتبه اول را در کاشت اصله نهال در استان تهران به خود اختصاص داده است، سال گذشته حدود یک میلیون اصله نهال تولید و به سطح کشور توزیع شد.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان دماوند گفت: در سال گذشته حدود 80 هزار اصله نهال به کشورهای آسیای میانه صادر شد، همچنین سالانه 470 تن عسل در شهرستان دماوند تولید می‌شود که این رقم حدود 55 درصد تولید عسل در استان است.

*سالانه حدود هزار رأس دام و 400 خانوار عشایر در مراتع شهرستان دماوند مستقر می‌شوند/ ظرفیت تولید ماهی در شهرستان دماوند سالانه به هزار و 400 تن می‌رسد/ ظرفیت تولید گوشت مرغ 10 هزار تن در 33 واحد مرغداری است

اردلانی با اشاره به ظرفیت مراتع شهرستان دماوند بیان کرد: سالانه حدود هزار رأس دام و 400 خانوار عشایر در مراتع شهرستان مستقر می‌شوند که 50 درصد از آنها از استان‌های همجوار همچون سمنان، ورامین و… است به دلیل شرایط موجود از این مراتع استفاده می‌کنند.

وی عنوان کرد: ظرفیت تولید ماهی در شهرستان دماوند سالانه به هزار و 400 تن می‌رسد که این رقم 32 درصد تولید در استان است، ظرفیت تولید گوشت مرغ 10 هزار تن در 33 واحد مرغداری است.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان دماوند گفت: تولید هزار تن گوشت قرمز، 20 هزار تن شیر، دو هزار تن تخم مرغ، 46 هزار تن محصولات سیفی و سبزیجات، یک میلیون و 700 شاخه گل بریده، 200 هزار تن محصولات فرآوری شده در واحدهای صنعتی تبدیلی، از دیگر ظرفیت‌های این شهرستان است.

اردلانی بیان کرد: برخی از برنامه‌های بلند مدت متناسب با سیاست‌های ابلاغی تولیدات کشاورزی در قالب پروژه‌های اقتصاد مقاومتی شامل محوریت در تولید جو و گندم است.

*تاکنون 50 هکتار از اراضی کشاورزی دماوند به کشت کلزا اختصاص داده شده است/ رقم کشت گیاهان روغنی در شهرستان دماوند تا پایان سال 1400 باید به 124 هکتار و تولید 280 تن برسد

وی افزود: اهمیت کشت گیاهان روغنی همچون کلزا تا جایی است که طی سال‌های 97 و 98 حدود 50 هکتار از اراضی کشاورزی به کشت کلزا اختصاص داده شد و در پایان سال 1400 این رقم باید به 124 هکتار و تولید 280 تن برسد.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان دماوند تصریح کرد: توسعه و اصلاح و بازسازی گلخانه‌ها از دیگر برنامه‌های توسعه‌ای است، در حال حاضر 50 واحد گلخانه در شهرستان دماوند فعال است و تا پایان برنامه ششم باید 16 و نیم هکتار به سطح گلخانه‌ها افزوده شود.

اردلانی ادامه داد: دولت تسهیلات مناسبی را در بخش مذکور در نظر گرفته است و 80 درصد احداث گلخانه را با بهره پایین 9 درصدی به بهره‌بردار می‌دهد.

اردلانی گفت: تغییر و تبدیل باغات درجه دو و سه به باغات مدرن از دیگر برنامه‌ها است، سالانه 400 هکتار باغ به باغات درجه یک می‌رسند که هدف از این مهم کاهش مصرف آب و افزایش عملکرد و درآمد و کشت گیاهانی همچون گل محمدی و زعفران و گیاهان دارویی است که مصرف آب کمتری دارند.

وی تصریح کرد: امسال به متقاضیانی که قصد کشت گیاهان دارویی و کم آب بر دارند به ازای هر هکتار یک میلیون و 600 هزار تومان تسهیلات اعطا می‌شود.

اردلانی افزود: تکمیل و نوسازی ناوگان و ماشین‌آلات کشاورزی از دیگر برنامه‌های توسعه است، در حال حاضر 660 دستگاه ادوات کشاورزی در باغات دماوند وجود دارد که تا پایان برنامه ششم 430 هکتار باید اضافه شود، در سال گذشته 27 میلیارد تومان تسهیلات به این بخش اختصاص داده و پرداخت شد.

*تاکنون حدود 6 هزار هکتار زمین و باغات دماوند به روش‌های نوین آبیاری تجهیز شده‌اند/ 18 واحد تولیدی در بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی شهرک‌های صنعتی آماده سرمایه‌گذاری است

وی بیان کرد: تاکنون حدود 6 هزار هکتار زمین و باغات به روش‌های نوین آبیاری تجهیز شده‌اند که سالانه 40 میلیون مترمکعب در مصرف آب صرفه‌جویی می‌کند.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان دماوند افزود: در حال حاضر 18 واحد تولیدی در شهرک‌های صنعتی پذیرای افرادی است که می‌خواهند در بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی سرمایه‌گذاری کنند.

*پیگیری مشکلات 8 واحد تولیدی غیرفعال با ظرفیت اشتغال 60 نفری در دماوند/ مهمترین چالش منطقه دماوند تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی است

وی عنوان کرد: در سال رونق تولید یک روز در هفته به عنوان ستاد رونق تولید نامگذاری شده و طی سه ماه، مشکلات هشت واحد تولیدی غیرفعال با ظرفیت اشتغال 60 نفر در سال پیگیری شد.

اردلانی گفت: مهم‌ترین چالش منطقه تغییر کاربری‌های غیرمجاز است، تا یک دهه گذشته مساحت اراضی کشاورزی استان تهران 280 هزار هکتار بود که با تغییر کاربری‌ها به 187 هزار هکتار کاهش یافته است یعنی یک سوم تولیدات در سال را از دست داده‌ایم.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان دماوند در پایان گفت: یکی از اهداف جهاد کشاورزی حفظ و صیانت از خاک است از این رو مراجعه به جهاد کشاورزی به عنوان مرجع تشخیص، پیش از هر اقدامی ضرورت دارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا