مشاور مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران:

با کمبود نیروی آموزش ابتدایی در شرق استان تهران مواجه هستیم

مشاور مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران گفت: با کمبود نیروی آموزش ابتدایی در شرق استان تهران مواجه هستیم.

به گزارش پایگاه خبری تارود دماوند، فرامرز تاجیک در نشست فصلی مدیران مدارس شهرستان دماوند در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید اظهار داشت: هماهنگی بین مدیران مدارس و استفاده از همه نیروها و کمک‌های فکری، مادی و… در مجموعه آموزش و پرورش در تحقق اهداف این مجموعه مؤثر هستند.

وی افزود: در کنار برنامه‌های کیفی آموزش و پرورش، سند تحول و طرح‌هایی که در دوره‌های مختلف تحصیلی در مدارس اجرا می‌شوند، قرار دارد، اما روسای مدارس باید به کیفیت و کمیت آموزش ابتدایی توجه بیشتری کنند.

مشاور مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران ادامه داد: تحقق توقعاتی که از جامعه و آموزش و پرورش داریم به آموزش ابتدایی وابسته است و زیرساخت آن در آموزش ابتدایی بنا گذاشته می‌شود، نیاز است مسئولان تلاش بیشتری در این حوزه داشته باشند و امکانات لازم را در اختیار این بخش قرار دهند.

تاجیک عنوان کرد: اداره آموزش و پرورش در سطح شهرستان دماوند مدارس را محروم از برخی امکانات نگذارد و کمک ویژه داشته باشد، نگاه ما غفلت از مقاطع تحصیلی دیگر نیست، اما برای رسیدن به موفقیت چشمگیر سرمایه‌گذاری در آموزش ابتدایی باید بیشتر باشد.

وی ادامه داد: ارتقای دانش و آگاهی دست‌اندرکاران مدارس شاید امسال جزو اولویت‌ها قرار گیرد و مدیر در جایگاه خود نسبت به آموزش نیروها مخصوصاً در حوزه آموزش ابتدایی تلاش کند.

مشاور مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران گفت: در مدارس غیردولتی نظارت بیشتری صورت گیرد و آموزش‌های لازم انجام شود تا حقوق دانش آموزان تضییع نشود.

تاجیک بیان کرد: روانشناسی کودک و روش‌های تدریس از موارد مهم در آموزش ابتدایی هستند و در این راستا ضرورت دارد مطالعات را افزایش داده و علم خود را به روز کنیم.

وی افزود: مقابله با آسیب‌های اجتماعی به طور ویژه در آموزش و پرورش است و با هم‌افزایی دیگر مسئولان کمیته‌های تخصصی در این زمینه باید فعال شوند تا شاهد پیشگیری هرچه بیشتر از آسیب‌ها باشیم.

مشاور مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران تصریح کرد: برای استفاده از تجربیات حضور در مدارس می‌تواند راهگشا باشد و انتقال تجربه می‌تواند کمک بزرگی در رسیدن به اهداف آموزش و پرورش به شمار رود.

تاجیک ادامه داد: در شرق تهران با کمبود نیرو در آموزش ابتدایی مواجه هستیم، اما با تدابیری که اندیشیده شده مشکلات اساسی حل خواهند شد، در زمینه سرویس‌های مدارس نیز شرایط خوبی در نظر گرفته می‌شود.

مشاور مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران گفت: امیدواریم با حضور وزیر در آموزش و پرورش بتوانیم موانع را رفع کرده و آرامش لازم را در ساماندهی نیروها فراهم کنیم.

* آموزش و پرورش دماوند براساس این سند توسعه پنج ساله‌ گام بردارد

در ادامه این نشست مجید صفری، فرماندار شهرستان دماوند با اشاره به اهمیت تعلیم و تربیت گفت: تلاش بر این است که بهترین برنامه ریزی‌ها در آموزش و پرورش برای رفع مشکلات موجود همچون کمبود نیروی انسانی و کمبود کلاس‌ها درسی در سطح شهرستان و افزایش تعداد دانش آموزان صورت گیرد، اقداماتی در این راستا صورت گرفته اما کافی نیستند.

وی افزود: شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و اعضای شورای آموزش و پرورش تلاش کردند تا از مشکلات حوزه آموزش و پرورش کم کنند، اما حجم کار در این مجموعه بسیار سنگین و زیاد است.

فرماندار شهرستان دماوند ادامه داد: گاهی برای تأمین منافع شهرستان باید از منفعت سازمانی خود گذشت کنیم تا بتوانیم امنیت اجتماعی و روانی در شهرستان و محله را حاکم کنیم، از این رو برای اینکه اهداف آموزش و پرورش محقق شود همه دستگاه‌ها باید کمک کنند و همه در این زمینه دخیل هستند.

صفری با تاکید بر اینکه کسی نمی‌تواند ادعا کند که در آموزش و پرورش مسئولیتی ندارد، اظهار کرد: این مهم در شورای آموزش و پرورش مورد تاکید قرار گرفته و برای آن برنامه‌ریزی شده است، اولین اتفاق در این زمینه تنظیم سند توسعه استان بود که شهرستان دماوند در این راستا سند توسعه 5 ساله‌ای را تنظیم و ابلاغ کرد.

وی ادامه داد: مجموعه مدیریتی آموزش و پرورش شهرستان عزم خود را جزم کرده که براساس این سند گام بردارد هرچند این سند شاید چندان کامل نباشد، اما یک گام رو به جلو است و هرچه با برنامه حرکت کنیم زودتر به اهداف می‌رسیم.

فرماندار شهرستان دماوند گفت: از ابتدای سال جاری، وقتی برنامه توسعه شهرستان ابلاغ شد یک تیم کارشناسی مأمور شد تا نحوه اجرای برنامه توسط دستگاه‌های اجرایی را کنترل کند و گزارش ماهانه از وضعیت اجرای برنامه ارائه دهد، هرقدر اراده کنیم که براساس این سند حرکت کنیم یک موفقیت به شمار می‌رود.

وی بیان کرد: مدیران مدارس در پیشبرد اهداف بسیار مؤثر هستند زیرا تجربیات آموزشی دارند و مسائل را از نزدیک لمس می‌کنند.

فرماندار شهرستان دماوند افزود: اگر در شورای آموزش و پرورش به جای مباحث امنیت انتظامی، موضوع امنیت اجتماعی مورد توجه قرار گیرد، پای بسیاری از مسائل به شورای تأمین نمی‌رسد و بسیاری از چالش‌هایی که در جامعه با هزینه‌های سنگین برطرف می‌شوند را شاهد نخواهیم بود.

وی عنوان کرد: در شورای آموزش و پرورش همه باید دخیل باشند و هر کدام از مدیران، مدرسه خود را برای رفع یک چالش پایلوت کند کما اینکه در برخی از مدارس با چالش‌های اجتماعی روبرو هستیم و سن بسیاری از ناهنجاری‌های اجتماعی رو به کاهش است.

وی ادامه داد: امسال در شورای تأمین عنوان کردیم که سرقت در دماوند به صفر برسد، این امر ممکن است و در استان پیگیر آن هستیم، در شهرستان باید هر کسی به سهم خود ورود پیدا کرده و یک معضل را در مدرسه، محله، شهر یا شهرستان برطرف کند.

فرماندار شهرستان دماوند گفت: رسیدن به هدف مذکور نیازمند برنامه‌ریزی منسجم و اساسی و عزم جدی مسئولان است، در این راستا نباید به مشکلات دامن بزنیم.

*جایگاه آموزش و پرورش نباید آلوده به بازی‌های سیاسی شود

نماینده شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی در این نشست گفت: جایگاه آموزش و پرورش نباید آلوده به بازی‌های سیاسی شود.

قاسم میرزایی نیکو بیان کرد: 70 درصد از 120 نفری که در شهرستان‌های فیروزکوه و دماوند در نظرسنجی من شرکت کردند، مخالف وزیر آموزش و پرورش بودند. مسائل داخلی دو شهرستان مطرح شده و امید است شاهد نتایج مثبتی باشیم.

نماینده شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی افزود: 16 هزار میلیارد کسری بودجه آموزش و پرورش است، مجموعاً 7 هزار میلیارد در اختیار آموزش و پرورش قرار گرفته و یک لایحه دو فوریتی در کمیسیون اجتماعی مورد بحث است تا قانون خدمات کشوری، رتبه بندی و بودجه را اصلاح کند.

میرزایی نیکو عنوان کرد: با کمبود 100 هزار نفری معلم روبرو هستیم و از سوی دیگر با افزایش تراکم و اتباع بیگانه مخصوصاً در دماوند نیز دست و پنجه نرم می‌کنیم.

وی ادامه داد: تجهیز مدارس، امکانات هنرستان‌ها، سرویس رفت و آمد و دیگر نیازمندی‌ها، همچنین مشکل عدم پرداخت حق‌التدریس‌ها از مسائلی است که در جلسات با حضور مسئولان مطرح شده‌اند.

نماینده شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: پاداش معلمان برای سال‌های 96 و 97 پرداخت شده و کمتر از 10 نفر باقی مانده‌اند.

میرزایی نیکو بیان کرد: سه هزار میلیارد بودجه به طور جدی برای آموزش و پرورش دیده شده است و امید است سهم شهرستان‌ها مشخص شود.

وی افزود: در کشور با کمبود بودجه مواجه هستیم اما طبق قول حاجی میرزایی با برنامه ریزی‌های به عمل آمده، رتبه بندی و پرداخت تمام پاداش‌ها و بدهی‌ها طی دو سال محقق خواهد شد.

*سال گذشته 70 طلبه در مدارس دماوند نماز جماعت را برپا می‌کردند

امام جمعه دماوند گفت: در امر تعلیم و تربیت، مهم‌ترین وظیفه ما این است که ضمن آموزش صحیح دانش آموزان، تمسک به قرآن و اهل بیت (ع) را بیشتر مد نظر قرار دهیم و توجه و عمل به آنها را در مدارس پررنگ‌تر کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین کاظم فتاح دماوندی بیان کرد: اجرای نماز جماعت در مدارس بسیار مهم است و حوزه‌های علمیه آمادگی اعزام طلبه به مدارس را دارند، سال گذشته 70 طلبه در مدارس نماز جماعت را برپا می‌کردند.

وی افزود: آموزش و پرورش دماوند شرایط حضور دانش آموزان در نماز جمعه شهر دماوند را فراهم کرده است، در شهرهای آبسرد و رودهن نیز چنین برنامه‌ای وجود دارد و دانش آموزان علاقه‌مند در نماز جمعه حضور پیدا کرده و با کیفیت نماز جمعه و امام جمعه آشنا می‌شوند.

فتاح دماوندی با اشاره به عفاف و حجاب پسران و دختران اظهار کرد: باعث افتخار است که کارمندان آموزش و پرورش اکثراً محجبه و متدین و مؤمن هستند و این اتفاق بسیار ارزشمند است

وی ادامه داد: ما موظف هستیم که خوراک فکری دانش آموزان را با آشنا کردن آنها با کتاب و ارتباطشان با کتابخانه‌های مختلف فراهم کنیم، دانش آموزان همچنین باید از کتابخانه‌های خوب شهر بهره‌مند شوند.

امام جمعه دماوند گفت: گروه‌های جهادی در سطح کشور به طور رایگان به مردم و مناطق محروم خدمات‌رسانی می‌کنند، باید یاد بگیریم و یاد دهیم که برای خدا رایگان کار کنیم و این مهم به دانش آموزان یاد داده شود.

وی در خصوص رسیدگی به نیازمندان بیان کرد: توجه به دانش‌آموزانی که از نظر مالی مشکل دارند از اهمیت بالایی برخوردار است، کمک به آنها ترویج زکات و اسلام است که در کنار نماز به آن اشاره شده است.

فتاح دماوندی افزود: اصول و فروع دین، ترویج امر به معروف و نهی از منکر، مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی و مناسبات سیاسی را می‌توان در مدارس آموزش داد و اجرا کرد.

*تا 3 سال دیگر نیروهای قوی دانشگاه فرهنگیان و آزمون استخدامی وارد مجموعه آموزش و پرورش می‌شوند

رئیس آموزش و پرورش شهرستان دماوند با اشاره به اهمیت جلسات شورای آموزش و پرورش گفت: یکی از اعضای اصلی شورا فرماندار است که طبق دستور وی، شورا بدون حضور فرماندار نباید تشکیل شود.

مهرداد پورفتحی بیان کرد: نگاه فرمانداری به آموزش و پرورش بسیار وسیع و خوش فکر است و تا جایی که در توان آن باشد به این مجموعه کمک می‌کند.

وی افزود: آموزش و پرورش شهرستان دماوند از ادارات قوی محسوب می‌شود و از بهترین و بیشترین نیروی انسانی و بیشترین فضای فیزیکی برخوردار است و 70 درصد مردم با این مجموعه سروکار دارند.

رئیس آموزش و پرورش شهرستان دماوند با اشاره به پروژه مهر اظهار کرد: امید است امسال مهر پرشور و نشاطی را با شعار مدیریت تغییر شاهد باشیم، قطعاً مدیران در حال ایجاد تغییراتی هستند و سال تحصیلی متفاوت‌تری از سال قبل رقم خواهند زد.

پورفتحی ادامه داد: با توجه به مهاجرت‌پذیری شهرستان‌های استان تهران، طبیعتاً آسیب‌هایی را نیز متحمل می‌شویم که دماوند نیز از این قضیه مستثنی نیست و تراکم کلاس‌ها رو به افزایش است، اما سال تحصیلی جدید با تمام کاستی‌ها و کمبود منابع مالی و انسانی تغییراتی را شاهد خواهد بود.

وی گفت: با برنامه ریزی‌های به عمل آمده در زمینه نیروی انسانی تا 3 سال دیگر نیروهای قوی دانشگاه فرهنگیان و آزمون استخدامی وارد مجموعه آموزش و پرورش می‌شوند.

رئیس آموزش و پرورش شهرستان دماوند بیان کرد: سهمیه پذیرش در آزمون استخدامی دماوند از سال گذشته که 21 نفر بود به 46 نفر رسیده است، سهمیه دانشگاه فرهنگیان نیز سال گذشته 23 نفر بود که امسال به 45 نفر افزایش یافته است.

پورفتحی تصریح کرد: فضاهای فیزیکی و مدارس خوبی در سطح شهرستان در دست ساخت است که مدرسه 16 کلاسه در مسکن مهر یکی از این موارد است، همچنین مدرسه ولیعصر در جیلارد که چندین سال متوقف شده بود تا مهر یا آبان ماه افتتاح می‌شود، مدارسی در سربندان و جابان نیز در حال ساخت است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن