در نشست شورای فرهنگ عمومی شهرستان دماوند مطرح شد؛

ایجاد فضای مناسب برای فروش البسه مناسب بانوان محجبه در دماوند/ رصد و کنترل جدی در برخی موارد بر فضای مجازی دماوند وجود ندارد

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان دماوند با تاکید بر اینکه ایجاد فضای مناسب برای فروش البسه مناسب بانوان محجبه در دستور کار باشد، گفت: رصد و کنترل جدی در برخی موارد بر فضای مجازی دماوند وجود ندارد.

به گزارش پایگاه خبری تارود دماوند، حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم فتاح دماوندی در نشست شورای فرهنگ عمومی شهرستان دماوند با اشاره به هفته عفاف و حجاب اظهار داشت: موضوع عفاف و حجاب نیازمند کار در طول سال است نه اینکه صرف یک جلسه و برنامه باشد و سپس رها شود.

وی افزود: مصوباتی در شورای امر به معروف داشتیم که ایجاد فضای مناسب در زمینه فروش البسه مناسب برای بانوان محجبه یکی از مهم‌ترین این مصوبات است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان دماوند با اشاره به نزدیکی چهلمین سالگرد برگزاری نماز جمعه در کشور افزود: برنامه‌ریزی‌هایی جهت پر رنگ کردن نقش و کارکرد و خدمات نماز جمعه انجام شده که در نماز جمعه 4 مردادماه اجرایی خواهد شد تا پیوندی بین نسل جدید و قدیم نماز جمعه ایجاد شود.

فتاح دماوندی همچنین با اشاره به حضور مسئولان ادارات و پایگاه‌های بسیج و کانون‌های دانش‌آموزانی در طول سال در نماز جمعه تصریح کرد: هر هفته میز خدمت در نماز جمعه برقرار می‌شود تا مردم بتوانند برخی از مشکلاتشان را در نماز جمعه برطرف کنند.

وی سپس با تأکید بر وجود نظارت‌ها بر فضای مجازی گفت: نگرانی‌هایی در این حوزه در شهرستان دماوند وجود دارد زیرا رصد و کنترل جدی در برخی موارد وجود ندارد که می‌تواند آسیب‌های اجتماعی بسیاری را در برداشته باشد، همچنین باید گروه‌ها و کانال‌هایی که در فضای مجازی اقدامات مثبت انجام می‌دهند مورد تشویق قرار گیرند.

* اصناف برای عرضه پوشاک مناسب در شهرستان دماوند برنامه مدون داشته باشد

مجید صفری، فرماندار شهرستان دماوند در این نشست اظهار کرد: مشکلات مربوط به اصناف باید مورد پیگیری قرار گیرد، اصناف برای عرضه پوشاک مناسب و مورد نیاز شهرستان دماوند حتماً باید یک برنامه مدون داشته باشد و در شهر تولیدی‌های مناسبی برای این مهم در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به چهلمین سالگرد نماز جمعه بیان کرد: در زمینه ایجاد پیوند بین ادارات و پایگاه نماز جمعه می‌توان ادارات را ملزم به برقراری میز خدمت در آخرین جمعه هر ماه کرد.

فرماندار شهرستان دماوند ادامه داد: این پیشنهاد در شورای اداری مطرح می‌شود، همچنین فرماندار و روسای ادارات قبل از شروع نماز جمعه ملاقات عمومی با مردم را در دستور کار قرار دهند، این اقدام بار وظایف ادارات را نیز کاهش می‌دهد.

صفری عنوان کرد: می‌توان به مناسبت شروع چهلمین سالگرد نماز جمعه، در شهرستان دماوند این موارد را ابلاغ عمومی و اجرا کرد و ادارات ماهی یک‌بار ملزم به پاسخگویی به مردم در ملاقات‌های عمومی شوند.

وی ادامه داد: دست شهرداری دماوند برای کمک به ادارات کمی بسته است، پیشنهاد شهرداری مبنی بر برگزاری مراسمات مؤثر و عمومی‌تر توسط شهرداری و نقش کمک کنندگی ادارات، پیشنهاد خوبی است و در این خصوص مشکل قانونی نیز پیدا نمی‌کنیم.

فرماندار شهرستان دماوند گفت: به مناسبت انتخابات و موضوعات مهم سیاسی و اجتماعی برنامه‌هایی دیده شده است، در سطح شهرستان دماوند نیز باید آمادگی‌هایی حاصل شود تا امسال نیز با همه محدودیت‌هایی که پیش آمده از تمام ظرفیت‌های موجود بهره ببریم تا از مسیر انتخابات به سلامت عبور کنیم.

صفری گفت: شرط رسیدن به هدف مذکور این است که همه مسئولان این موضوع را جدی بگیرند و از هیچ موضوع ساده که ممکن است تنش زا باشد، عبور نکنند.

وی بیان کرد: امسال را در حوزه فرهنگ عمومی باید یک سال ویژه تلقی کنیم و می‌طلبد که برنامه‌های فرهنگی که بسیار حساس هستند را بیشتر مورد توجه قرار دهیم.

فرماندار شهرستان دماوند ادامه داد: امسال مخصوصاً از ابعاد فرهنگی اجتماعی باید تلاش بسیاری صورت گیرد و از ادارات مختلف و ظرفیت مساجد و امامان جمعه به خوبی بهره‌مند شد.

صفری خاطرنشان کرد: برخی افراد این موضوعات را زیاد جدی نمی‌گیرند در حالی که نباید در جنگ اقتصادی موجود کنار گود ایستاد و رفتارمان نباید باعث ایجاد نگرانی و استرس در میان مردم شود بلکه برای مدیریت وضع کنونی تلاش بسیار باید صورت گیرد.

وی تاکید داشت: در مراسم‌های جشن و… باید مراقب باشیم که در فضای رقابتی تنش ایجاد نکنیم.

*یک مرکز اجتماعی توسط شهرداری دماوند در دست احداث است

در ادامه این نشست عباس صفری، شهردار دماوند اظهار کرد: شهرداری اقدامات فرهنگی متعددی را برگزار کرده است یا در آنها مشارکت می‌کند که از آن میان می‌توان به برگزاری مراسم عفاف و حجاب و برنامه‌های برون محلی که شهریورماه برگزار می‌شود، اشاره کرد.

وی افزود: الگوهای فرهنگی باید در قالب یک چارچوب مشخص باشند و هر آنچه در این حوزه به شهرداری مرتبط باشد، اجرا می‌شود.

شهردار دماوند ادامه داد: یک مرکز اجتماعی توسط شهرداری در دست احداث است که سعی می‌شود موضوعات اجتماعی فرهنگی شهر در آن پوشش داده شود.

صفری بیان کرد: امورات ورزشی، فرهنگی و بهداشتی که به حقوق عامه مردم مربوط است و نیز علاقه‌مندی‌های شهروندان در مرکز اجتماعی تحت پوشش قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: بیشتر تمرکز در شهرداری در حوزه‌های فرهنگی شامل آذین‌بندی شهری و تبلیغات و مطلوب کردن مؤلفه های سیمای شهری و توجه به معماری قدیمی است.

شهردار دماوند در پایان گفت: پروژه‌های فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهر را می‌توان به مرکز اجتماعی برد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن