بازدید مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری از روستاهای آرو و سیدآباد دماوند

مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری و مدیر کل دفتر جمعیت، نیروی کار و سرشماری مرکز آمار ایران از روستاهای آرو و سیدآباد از توابع بخش مرکزی دماوند بازدید کرد.

به گزارش پایگاه خبری تارود، این بازدید به منظور بررسی آخرین اطلاعات آماری و ظرفیت‌های موجود در این ۲ روستا صورت گرفت.

مدیرکل برنامه‌ریزی معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری گفت: در سال 96 سامانه جامع آمار و اطلاعات آبادی‌های کشور با حضور معاون اول رئیس جمهور بهره‌برداری شد که اطلاعات 62 هزار آبادی در این سامانه درج شده است.

محمدصادق مهدوی بیان کرد: این سامانه توسط اداره کل امور روستایی، شوراهای استانداری سراسر کشور، دهیاری‌ها و بخشداری‌های اقصی نقاط کشور بروزرسانی می‌شود و تاکنون نزدیک به 98 درصد آبادی‌ها بروزرسانی شده است.

وی افزود: در مرکز آمار ایران سیاست‌هایی در خصوص ثبتی مبنا کردن اطلاعات در دستور کار قرار گرفته است تا اطلاعات از شکل سرشماری خارج شود و هر دستگاه، متولی آمار بخش مربوط به خود که متصدی آن است، باشد.

مهدوی اظهار کرد: ملاحظاتی در این راستا صورت گرفته و طی بازدید از روستاها؛ نحوه بروز رسانی اطلاعات و راستی آزمایی رصد می‌شود.

مدیرکل برنامه‌ریزی معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری گفت: در این بازدید بیشتر به دنبال رصد فرآیند کار بودیم که باید طی به روز رسانی اطلاعات لحاظ می‌شد، پوشش اینترنت و شبکه ملی اطلاعات برخی از مؤلفه ها بودند که متأسفانه در اینجا چنین چیزی وجود نداشت و اطلاعات به صورت دستی در فرم‌هایی تهیه و توسط کارشناس در سامانه ثبت شده بود.

وی بیان کرد: اطلاعات نباید پنج سال یکبار به روز شوند بلکه باید هر اتفاقی در روستاها می‌افتد در سامانه ثبت شود، اطلاعات 5 سال گذشته برای امروز قابل استفاده نیست و باید به واقعیت نزدیک باشند.

* نظام آماری کشور به سمت مدرن‌سازی می‌رود

مدیرکل دفتر جمعیت، نیروی کار و سرشماری مرکز آمار ایران گفت: با حضور در بخشداری مرکزی شهرستان دماوند پیگیر راه‌اندازی سامانه‌ای در سطح کشور در حوزه معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری هستیم.

علی اکبر محزون بیان کرد: اطلاعات این سامانه همچون سایر اطلاعاتی که در کشور به طور رسمی تولید می‌شود، در برنامه ریزی‌ها و تصمیم گیری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی افزود: بازدید صورت گرفته با این هدف انجام شد تا لایه‌های عملیاتی این سامانه که اطلاعات را تکمیل می‌کنند بررسی شوند و کیفیت اطلاعات ثبت و ضبط شده و فرآیند آن مورد بازبینی قرار گیرد.

محزون عنوان کرد: پیش از این، در سرشماری‌های عمومی نفوس و مسکن که اولین سرشماری در سال 1335 انجام شد، اطلاعاتی در کنار جمعیت و مسکن جمع‌آوری می‌شد که اطلاعات شناسنامه آبادی‌ها نام داشت.

وی ادامه داد: نظام آماری کشور به سمت مدرن‌سازی می‌رود و استفاده از اطلاعات ثبتی به جای پرسشگری از خانواده‌ها در دستور کار مرکز آمار ایران قرار دارد، از این رو به دنبال جایگزین کردن منابع و پایگاه اطلاعاتی دستگاه‌ها به جای اطلاعات به دست آمده از سرشماری‌ها توسط مأموران آمارگیر هستیم.

مدیرکل دفتر جمعیت، نیروی کار و سرشماری مرکز آمار ایران گفت: در حوزه‌های جمعیت و مسکن گام‌هایی در حال برداشته شدن هستند اما در حوزه شناسنامه آبادی‌ها، برنامه‌ریزی مبتنی بر سامانه صورت می‌گیرد.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن