با هدف رویکرد فرهنگ و هویت ملی؛

اولین جشنواره ایران‌شناسی و دماوندشناسی در مدرسه پویش برگزار شد

اولین جشنواره ایران‌شناسی و دماوندشناسی با رویکرد فرهنگ و هویت ملی در مدرسه پویش دماوند برگزار شد.

احمد صمدی، مدرس مطالعات اجتماعی و راهبر درس مطالعات اجتماعی اداره کل آموزش‌وپرورش شهرستان‌های استان تهران گروه‌های آموزش ابتدایی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تارود اظهار کرد: هدف ما از اجرای برنامه ایران‌شناسی با رویکرد فرهنگ و هویت ملی شناساندن چیزی است که ما از آن به‌عنوان هویت ملی و شناسنامه فرهنگ ایران، سرزمین کهن و مادری یاد می‌کنیم.

وی افزود: انتقال میراث فرهنگی از همه ابعاد اعم از غذاهای محلی، پوشاک، معرفی مشاهیر و مفاخر ایران زمین، پوشش‌های گیاهی و جانوری استان‌های مختلف، آداب‌ورسوم اقوام و طایفه‌های ایران در دستور کار این جشنواره قرار دارد و در واقع ارتباطی که با کتاب مطالعات اجتماعی داریم این است که بچه‌ها به‌صورت کار بسته عملی در جشنواره ایران‌شناسی می‌آموزند.

مدرس مطالعات اجتماعی و راهبر درس مطالعات اجتماعی اداره کل آموزش وپرورش شهرستان‌های استان تهران ادامه داد: اهمیت این موضوع در این است که ما به نسل جدید بشناسانیم که این آداب‌ورسوم و فرهنگ‌ها از قدیم در ایران وجود داشته است و باید این فرهنگ به فرزندان و اقوام وطائفه ها در اقصا نقاط ایران انتقال یابد.

صمدی خاطرنشان کرد: این جشنواره چند سالی است که در گروه‌های آموزشی شرق استان تهران به‌صورت غیرمتمرکز و پراکنده برگزار می‌شود، برخی از مدارس به دلیل شرایط جوی و یا مناسبت‌های مختلف در طول سال تحصیلی به اجرای آن می‌پردازند و این امر در سال گذشته به‌صورت متمرکز از طریق راهبری گروه‌های آموزشی اداره کل در سه منطقه به‌صورت آزمایشی در دستور کار قرار گرفت.

وی تصریح کرد: ما امسال برای دومین بار به‌صورت سراسری به اجرای این جشنواره پرداختیم و از ۲۱ منطقه تعداد ۹ منطقه اعلام آمادگی کرده و وارد اجرا شدند؛ شهرستان‌هایی مانند دماوند، پیشوا، رودهن، ری ناحیه ۱ و ۲، کهریزک، ورامین و پردیس نیز در این زمینه همکاری کردند.

مدرس مطالعات اجتماعی و راهبر درس مطالعات اجتماعی اداره کل آموزش وپرورش شهرستان‌های استان تهران گفت: امیدواریم که در سال‌های آتی شاهد برگزاری بیشتر این جشنواره بوده و مورد استقبال دانش‌آموزان قرار گیرد تا بتوانند هویت ملی خود را حفظ کرده و به نسل بعدی انتقال دهند.

همچنین مریم مهدیان، راهبر منطقه اظهار کرد: اولین جشنواره ایران‌شناسی و دماوند شناسی به‌صورت پایلوت در مدرسه پویش اجرا شد که در این جشنواره آثار باستانی، صنایع‌دستی، غذاهای محلی از چهار استان کشور شامل لرستان، کرمانشاه، مازندران، خراسان شمالی و استان تهران وجود داشت و شهرستان دماوند به‌صورت پایلوت در آن شرکت کرد.

وی افزود: در این جشنواره موسیقی زنده، رقص و آواز محلی، بازی‌های محلی، صنایع‌دستی، غذاهای محلی اجرا شد و در طول سال تحصیلی در این دبستان جشنواره‌های قرآنی، شکرگزاری قرآن، سلامت و ایران‌شناسی اجرا می‌شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن