رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند خبر داد؛

کمک ۱٫۵ میلیارد تومانی اوقاف به هیئات مذهبی دماوند/ ۲۰ بقعه امامزاده دماوند دارای ضریح است/ خلائی در زمینه فعالیت‌های قرآنی دماوند وجود دارد

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند از کمک ۱٫۵ میلیارد تومانی اوقاف به هیئات مذهبی این شهرستان برای مراسمات عزاداری ماه‌های محرم و صفر خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تارود، حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد اشرفی در نشست خبری با خبرنگاران به مناسبت هفته وقف اظهار کرد: حدود ۳۸ بقعه امامزاده در سطح شهرستان دماوند وجود دارد که ۲۰ مورد دارای ضریح بوده و همیشه در طول ایام سال پذیرای زائران هستند.

وی با اشاره به ویژه برنامه‌های دهه وقف در سال جاری، افزود: اجرای برنامه زنگ وقف در چهار مدرسه شهرستان دماوند، انشاء وقف، همایش یاوران وقف در مصلی نماز جمعه شهر رودهن در اوایل ماه ربیع، تجمع لبیک یا رسول الله در رحلت پیامبر (ص)، کلنگ زنی مسجد و حسینیه در جوار امامزاده مومج، عطرافشانی گلزار شهدا، غبارروبی ضریح امامزادگان برخی برنامه‌ها در دهه وقف است.

*تشکیل انجمن یاوران وقف در شهرستان دماوند

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند در ادامه گفت: برگزاری محافل انس با قرآن، برپایی ایستگاه‌های همه واقف باشیم، برپایی خیمه‌های معرفت شامل خیمه مشاوره کودکان، خانواده، زائران، مشاور حقوقی، پزشکی و… در دهه وقف، تشکیل انجمن یاوران وقف توسط واحد فرهنگی اداره اوقاف و دعوت به همکاری از اقشار مختلف و نخبگان، ایجاد کارگروه‌های تخصصی خبرنگاران، دانش آموزان، علم و فناوری و نشست‌های تخصصی با بسیجیان، ادارات، محیط زیست، دارالقرآن و… نیز از دیگر برنامه‌هاست.

اشرفی اضافه کرد: بخشی دیگر از برنامه‌های تدارک دیده شده در دهه اوقاف شامل چاپ و انتشار عملکرد یک‌ساله اوقاف، راه‌اندازی سایت تخصصی اداره اوقاف دماوند، تجلیل از نخبگان و فعالان قرآنی و سلسله همایش‌های علمی مذهبی وقف و وجه اشتراک ادیان الهی برای اولین بار در شهرستان دماوند اجرایی می‌شود.

وی گفت: بسیاری از دانشگاه‌ها و مؤسسات در کشورهای پیشرفته توسط خیرین و نهادهایی شبه وقف دایر هستند که ارزشمندند و گونه‌ای از وقف به شمار می‌روند.

*خلائی در زمینه فعالیت‌های قرآنی شهرستان دماوند وجود دارد/ عدم فعالیت شورای عالی قرآنی در شهرستان دماوند

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند تأکید کرد: خلائی که در شهرستان دماوند وجود دارد در زمینه فعالیت‌های قرآنی است که دورهمی‌ها و خروجی‌های چشمگیری را توسط دستگاه‌ها و نهادهای مختلف شاهد نیستیم.

اشرفی عدم فعالیت شورای عالی قرآنی را مهم‌ترین ضعف حوزه قرآنی در دماوند دانست و بیان کرد: باید برنامه‌های قرآنی با تشکیل شورایی متشکل از دستگاه‌های مربوطه سیاست‌گذاری شود؛ این موضوع باید به طور جدی در شهرستان دماوند مورد پیگیری قرار گیرد.

وی در ادامه سخنان خود بیان کرد: وقف مشترک یا جمعی شعاری است که در سال‌های اخیر با توجه به اینکه مردم همه توان وقف زمین و ملک کلان ندارند شکل گرفته تا همه بتوانند در حد وسع خود واقف باشند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند افزود: همه واقف باشیم این را در جامعه نهادینه می‌کند که از کمترین دارایی و توانایی‌ها می‌توان در وقف شرکت کرده و آن را در راه خیر صرف کرد.

اشرفی ادامه داد: انجمن‌های مختلفی همچون فرهنگیان، روحانیون، مهندسان و پزشکان و نخبگان در اوقاف فعال هستند که امسال تمرکز بر انجمن یاوران وقف نخبگان است و از ایده پردازان دعوت به همکاری می‌شود.

*رسیدگی به ۲۰۰ پرونده حقوقی موقوفات دماوند در مراجع قضایی/ تزریق ۱٫۵ میلیارد تومانی به حسینیه‌ها و هیئت‌های مذهبی دماوند

اشرفی با اشاره به میزان پرونده‌های حقوقی این نهاد در مراجع قضایی گفت: در حال حاضر ۲۰۰ پرونده حقوقی در دادگاه‌های بدوی، تجدیدنظر و دیوان عالی کشور داریم که برخی از آنها در حد ملی است، ۱۰۰ هکتار زمین وقف در دیوان عالی مطرح است که قرار بود از وقفیت خارج شود.

وی اضافه کرد: رسیدگی به این پرونده‌های پیچیده توسط کارشناسان حاذق صورت می‌گیرد، باید برخی پرونده‌ها منعکس شود.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند با اشاره به میزان حمایت‌های مالی این نهاد به حسینیه‌ها و هیئت‌های مذهبی در مراسمات ماه‌های محرم و صفر عنوان کرد: از ابتدای سال تاکنون حدود یک میلیارد و نیم پول نقد به حسینیه‌ها و … تزریق شده که آمار و اسناد مالی آن موجود است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن