افتتاح دفتر نمایندگی نظام مهندسی ساختمان در شهرهای کیلان و آبسرد

همزمان با ایام الله دهه مبارک فجر در مراسمی با حضور مسئولان دفتر نمایندگی نظام مهندسی ساختمان استان تهران در شهرهای کیلان و آبسرد افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری تارود دماوند، آیین افتتاحیه دفتر سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران شعبه شهرهای آبسرد و کیلان برگزار گردید.

در این مراسم سید احمد رسولی‌نژاد نماینده مردم شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی، مجید گودرزی عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و رییس کمیسیون سیاست گذاری دفاتر نمایندگی نظام مهندسی ساختمان استان تهران، امام جمعه شهر آبسرد و حومه، معاون سیاسی و امنیتی فرمانداری دماوند، بخشدار و رئیس شورای بخش مرکزی دماوند، مسئول دفاتر نظام مهندسی ساختمان در استان تهران و سایر مسئولین شهرهای آبسرد و کیلان حضور داشتند.

*به‌دلیل عدم نظارت ساخت و ساز در شهرستان دماوند حوادث تلخ و مشکلاتی را شاهد بوده‌ایم

سید احمد رسولی‌نژاد، نماینده شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بخشی از وظایف مجلس ممکن است شهرستانی و بخش دیگر در مورد استان باشد، همچنین دستورالعمل‌های دولت و رسیدگی به خلاهای قانونی مربوط به مجلس می‌باشد که باید مشکلات مربوطه منعکس شوند، این مشکلات با جدیت پیگیری خواهند شد.

وی افزود: آمادگی خود را جهت پیگیری جدی مشکلات شهرستان اعلام می‌کنم، این مهم کمک به عمران دو شهرستان و نظارت بر فعالیت‌های عمرانی ساختمانی است.

نماینده شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت نظارت بر ساخت و سازها گفت: در گذشته به دلیل عدم نظارت حوادث تلخ و مشکلاتی را شاهد بوده‌ایم که نیاز است با تدابیر لازم دیگر شاهد این اتفاقات نباشیم.

رسولی‌نژاد ادامه داد: قبل از شروع مجلس یازدهم جلسه مفصلی با مسئولان استانی برگزار و مسائل و مشکلات در آن مطرح شد، امید است در جلسه امروز نیز موارد مطرح شده مورد پیگیری قرار گیرند.

وی تصریح کرد: به برکت وجود ائمه جمعه شهرهای کیلان و آبسرد شاهد خدمات بسیاری به ویژه در بخش فرهنگی در این دو شهر هستیم، امید است همچنان شاهد گسترش فعالیت‌ها باشیم و دو شهرستان دماوند و فیروزکوه در بین دیگر شهرستان‌های استان تهران نمونه باشند.

*تمرکز حوزه اعضای نظام مهندسی ساختمان در شهرستان دماوند بومی‌گرایی است

مجید گودرزی، رئیس کمیسیون سیاست‌گذاری دفاتر نمایندگی نظام مهندسی ساختمان استان تهران در مراسم اظهار داشت: تمام تمرکز ما در حوزه اعضای نظام مهندسی ساختمان بومی گرایی است و در این رابطه ضوابط خاصی را در نظر گرفته‌ایم تا در تصمیم گیری‌های توسعه ‌ای، اولویت اول به بومیان داده شود.

وی افزود: در صورتی که ظرفیت بومیان کامل شد بعد از استعلاماتی، از شهرهای اطراف این کار اتفاق می‌افتد و در حال حاضر نیز این مهم در دست اجراست.

رئیس کمیسیون سیاست‌گذاری دفاتر نمایندگی نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: طبق نظرسنجی‌هایی مشخص شد که در شهر دماوند بیش از 80 درصد از اعضای دفتر نظام مهندسی از ایجاد این دفتر با رئیس بومی رضایت دارند زیرا نوع نگاه و شخص رئیس دفتر بومی می‌باشد.

گودرزی ادامه داد: یکی از دلایل انتخاب رئیس جدید دفتر نظام مهندسی شهر کیلان و آبسرد این است که وی بومی است و دیدگاه بومی این شهرها را دارد.

وی اضافه کرد: سیاست‌هایی در رابطه با عملکرد مهندسین ناظر نسبت به بومیان نیز دیده شده است که پیگیری می‌شوند.

*راه‌اندازی دفتر نمایندگی نظام مهندسی با هدف تسهیل در ارائه خدمات به شهروندان کیلان و آبسرد

رحمان غیبی، مسئول دفتر نظام مهندسی ساختمان در شهرهای آبسرد و کیلان در آیین افتتاحیه ضمن تبریک چهل و دمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: در سال‌های نه چندان دور به دلیل عدم وجود دفتر نظام مهندسی در شهرستان دماوند، مردم برای دریافت کوچکترین خدمات مجبور بودند به دفتر نظام مهندسی پردیس مراجعه کنند.

وی افزود: در سال 94 مهندسان بومی شهرستان، مجوز دفتر نظام مهندسی دماوند را اخذ و آنرا راه‌اندازی کردند، اما با گذشته چند سال با افزایش جمعیت و میزان ساخت و سازها و هدف قرار گرفتن دماوند به عنوان منطقه گردشگری، به تدریج نیاز به افزایش ظرفیت‌ها حس شد.

مسئول دفتر نظام مهندسی ساختمان در شهرهای آبسرد و کیلان گفت: در راستای رفع نیاز مذکور، در اتاق‌های فکر سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران ایده راه اندازی دفتر جدید در محدوده شهرستان دماوند شکل گرفت و در بهمن 98، طی ابلاغ حکمی مسئولیت امکان سنجی و بررسی امکان راه اندازی دفتر جدید به بنده سپرده شد.

غیبی تصریح کرد: در نهایت طی فرآیند دو ساله و جمع آوری اطلاعات و آمار جواز شهرداری‌ها و آمار پرونده‌های گاز، همچنین مکاتبه شهرداری‌های آبسرد و کیلان مبنی بر اعلام نیاز، دفتر شهرهای آبسرد و کیلان به عنوان هدف تعیین شد.

وی تصریح کرد: در اردیبهشت 99 ضمن جلسه نماینده شهرستان در مجلس شورای اسلامی با رئیس سازمان نظام مهندسی، روند راه اندازی دفتر سرعت بیشتری گرفت.

مسئول دفتر نظام مهندسی ساختمان در شهرهای آبسرد و کیلان اضافه کرد: در آبان‌ماه 99 با ارسال گزارشات و فایل‌های امکان سنجی که توسط بنده تهیه و توسط ریاست کمیسیون دفاتر در سازمان مرکزی ارائه شد، با حضور نماینده وزارت راه و مسکن و شهرسازی، ایجاد این دفتر نمایندگی به تصویب هیات مدیره سازمان نظام مهندسی رسید.

 غیبی ضمن قدردانی از مسئولان و عاملان راه اندازی این دفتر گفت: گاهی دفاتر مشترکین دو شهر به جهت اختلاف بر سر مکان ایجاد دفتر، منجر به جمع آوری و از بین رفتن امتیاز برای آن منطقه می‌شود اما در شهرهای آبسرد و کیلان همکاری همه مسئولان باعث شد تا شاهد افتتاح دفتر در این شهرها باشیم.

وی عنوان کرد: امید است با مراجعه به قانون مطابق با موارد مندرج در مبحث دوم مقررات ملی ساختمان، ارجاع کار به مهندسان ذی صلاح از مسیر نظام مهندسی صورت گیرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا