همزمان با ایام دهه کرامت صورت گرفت؛

بهره‌برداری از ساختمان جدید مدرسه حوزه علمیه خواهران دماوند

همزمان با ایام دهه کرامت، ساختمان جدید مدرسه حوزه علمیه خواهران حضرت معصومه(س) دماوند افتتاح و بهره‌برداری شد.

به گزارش پایگاه خبری تارود دماوند، این مراسم افتتاحیه با حضور رئیس حوزه‌های علمیه خواهران کشور، امام جمعه موقت تهران و جمعی از مسئولان شهرستانی برگزار گردید.

فاز نخست این مدرسه با مساحت ۸ هزار متر و زیربنای ۲۴۰۰ هزار متر با اعتبار ۲.۵ میلیارد تومان در سه طبقه شامل ۱۰ باب کلاس، ۵ باب اتاق اداری، کتابخانه و … افتتاح شد؛ فاز دوم آن شامل بخش‌های آمفی‌تئاتر و مهد در زیبای ۷۰۰ متر در آینده بهره‌برداری می‌شود.

مدرسه علمیه خواهران دماوند دارای ۱۰۰ طلبه است که در دو دوره مشغول به تحصیل هستند و تاکنون ۱۰۰ نفر نیز فارغ‌التحصیل شدند.

حجت الاسلام و المسلمین محمدجواد حاج علی اکبری، امام جمعه موقت تهران در این مراسم اظهار داشت: از جمله کرامات اسلام توجه به بانوان است، کما اینکه در بعثت پیامبر(ص) در مقابل جاهلیت ایستاد و کرامت از دست رفته زنان را به آنها بازگرداند.

وی افزود: انقلاب اسلامی ما نیز در امتداد همان بعثت و تجدید آرمان‌های بعثت در برابر جاهلیت مدرن است که حرف ویژه و ممتاز خود را درباره بانوان زد.

 امام جمعه موقت تهران ادامه داد: از بزرگترین دستاوردهای انقلاب اسلامی کرامت بخشی به بانوان است و اتفاقات بزرگی در این زمینه در حوزه‌های علمف معرفت، دانش و هنر و… افتاد و حقیقت و ارزش‌های وجودی بانوان تجلی یافت.

امام جمعه موقت تهران عنوان کرد: از فصول افتخارات و دستاوردهای انقلاب طی اینچهل سال، فعالیت حوزه علمیه خواهران است، قبل از انقلاب اسلامی حوزه علمیه برادران وجود داشت اما در بخش خواهران بسیار مختصر بود بنابراین حوزه علمیه خواهران از دستاوردهای نهضت اسلامی است.

حاج علی اکبری در ادامه گفت: حوزه علمیه بخش خواهران شهرستان دماوند با محوریت مرحومآیت‌الله مجد در مسجد جامع دماوند تقویت شد.

وی بیان کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بخش بانوان در حوزه‌های مختلف و عرصه‌های سیاسی، اجتماعی و… شکوفا شد و تجلی یافت، با نهضت بزرگ انقلاب اسلامی همه کشور متحول شد و به تبع در دماوند نیز حضور بانوان در بخش‌ها و عرصه‌های مختلف پررنگ شد.

امام جمعه موقت تهران بیان کرد: در سال 65 موسسه فرهنگی امام رضا(ع) تأسیس شد و نقطه آغازی از تحولات شد، به تدریج جلساتی با حضور بانوان نیز آغاز و موسسه فرهنگی حضرت معصومه (س) فعالیت خود را شروع کرد، مدارس و مهدهای قرآنی نیز به تدریج تأسیس شدند.

حاج علی اکبری افزود: با تلاش بسیار بعد از 10 سال از این ساختمان بهره برداری شد، علت اینکه منطقه گیلاوند را نیز انتخاب کرده‌ایم به سبب شرایط ویژه این منطقه از حیث توسعه جمعیتی، فرصت‌ها و تهدیدهاست از این رو این بنای خیر که جزو اقدامات اصیل و ماندگار است را در این منطقه در راستای حرکت دینی ناب آغاز کردیم.

وی عنوان داشت: امید است منطقه گیلاوند بیش از گذشته مورد توجه مسئولان باشد و خوش نامی و اصالت دماوند این منطقه را نیز پوشش دهد.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: طی این 10 سال با فراز و فرودهای بسیاری مواجه شدیم و با کمبودهای منابع پروژه را ادامه دادیم و به نتیجه رساندیم.

*فعالیت 500 مدرسه علمیه خواهران در کشور/ بانوان ظرفیت ناشناخته بخش فرهنگی هستند

در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالکریم بهجت‌پور با اشاره به جایگاه بانوان در جامعه اظهار کرد: در بحث بانوان همه توافق داریم که دوست و دشمن حساب خاصی بر این گروه برای ایجاد اصلاح یا افساد دارد.

وی افزود: کسانی که در فعالیت‌های پژوهشی و جامعه شناختی دست‌اندرکار هستند به تعبیر مناسبی دست یافتند مبنی بر اینکه انقلاب امام راحل در 15 خرداد به ثمر نرسید، چراکه بانوان حضور نداشتند، اما انقلاب در 22 بهمن با نقش‌آفرینی بانوان به نتیجه رسید.

*حوزه‌های علمیه محصول انقلاب هستند

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران گفت: وقتی که بانوان به کنش‌گران فرهنگی و اجتماعی تبدیل شوند در ایجاد اصلاح و شایسته‌سازی جامعه بسیار مؤثر هستند و اگر نظامی بتواند از طریق گوهرهای پاک بانوان از این فرصت اجتماعی استفاده کند، بسیار امیدبخش و چشم‌انداز روشنی خواهد داشت.

بهجت‌پور با اشاره به افتتاح ساختمان جدید مدرسه علمیه خواهران دماوند تصریح کرد: دخترانی که با تربیت در این مدرسه، توفیقی در اصلاح خانه، خانواده و محیط اجتماعی به دست می‌آورند، متصدیان راه‌اندازی این مدرسه در ثواب آن شریف هستند؛ اگر ایجاد فضا برای بانوان ارزش نداشت، قرآن به تفسیر در سوره‌های آل عمران و مریم، مسأله کفالت حضرت مریم (س) را مطرح نمی‌کرد.

وی بیان کرد: از افتخارات حوزه علمیه این است که هر دستگاه تعلیمی و تربیتی ذیل نظام آموزشی واحد اداره شده است و حوزه‌های علمیه و شورای مدیریت محصول انقلاب هستند؛ حوزه علمیه تصمیم گرفت که دو دستگاه کاملاً جدا برای امور برادران و خواهران شکل دهد.

*بانوان ظرفیت ناشناخته بخش فرهنگی هستند

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران با بیان اینکه 500 مدرسه علمیه در کشور وجود دارد، افزود: تعداد مدارس علمیه خواهران از مدارس برادران بیشتر است؛ در طول 22 سال حوزه تمرکز کرد تا کرامت بانوان را در مسأله تعلیم و تربیت دینی از این طریق جبران کند و فشار برای تأسیس مدرسه علمیه خواهران بر ما بسیار زیاد است و سال گذشته 80 تقاضای جدید را رد کردیم.

بهجت‌پور با اشاره به اینکه به سرعت سطح دو آموزشی در حوزه خواهران فعال شده است، گفت: در 125 محل سطح سه حوزه در 12 رشته برای خواهران تدریس می‌شود و تمام تلاش ما بر این است که استفاده از آقایان را در تدریس سطح دو و سه برای خواهران به صفر برسانیم.

وی ادامه داد: در 25 مدرسه، سطح چهار آموزشی را برای خواهران تدریس می‌کنند و بانوان ظرفیت نهفته و ناشناخته بخش فرهنگی و پژوهشی در کشور هستند؛ باید همچون همچون امام راحل و مقام معظم رهبری به توانایی و قابلیت‌های بانوان اعتماد کنیم.

*مشکلات عفاف و عجاب به دست بانوان رفع می‌شود

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران اظهار کرد: امروز مشکلاتی که در مسأله عفاف و حجاب وجود دارد، اگر به طور مستقیم این مسائل را به بانوان بسپارند، آن را برطرف می‌کنند و مشکل اینجاست که بانوان کنش‌گر اصلی موضوع نیستند.

بهجت‌پور افزود: در سیل اخیر استان‌های خوزستان، گلستان و لرستان، بانوان چنان در امداد فرهنگی به خانواده‌های آسیب‌دیده بروز و ظهور کردند که همه مسؤولان استان‌ها به این حضور شیرزنانه و مجاهدانه دست مریزاد گفتند.

وی تأکید کرد: از مسؤولان می‌خواهیم که فرصت حضور بانوان در عرصه‌های مختلف را فراهم کنند؛ هر مقدار که بانوان حس حضور جدی داشته باشند، اشتیاق و انگیزه آن‌ها برای همراهی با فعالیت‌های حوزه‌های علمیه بیشتر خواهد بود.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران اضافه کرد: حوزه علمیه محصول گزینش بهترین و خالص‌ترین‌هاست و نباید از طریق اطلاعیه طلبه جذب کرد و مدیران حوزه‌ها باید مادرانه با خانواده‌ها تماس گیرند و افراد صالحی برای تربیت به این فضای معنوی وارد کنند.

اعتبار 2.5 میلیاردی برای افتتاح حوزه علمیه خواهران دماوند

غلامحسین محمدزاده، معاون مالی و اداری مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران نیز در ادامه این مراسم اظهار کرد: حوزه‌های علمیه نبض دین و فرهنگ هستند و خدمت در این خصوص، جای دوری نمی‌رود.

وی افزود: احداث ساختمان جدید حوزه علمیه خواهران دماوند از سال 1388 آغاز شد و با توجه به اینکه مراکز دینی و مساجد با کمک‌های مردمی پیش می‌رود، زمان بهره‌برداری آن بیشتر است و اکنون فاز یک این حوزه بهره‌برداری و بخش دیگر آن باقی مانده است.

معاون مالی و اداری مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران گفت: متراژ حوزه عملیه خواهران دماوند هشت هزار متر و با زیربنای دو هزار و 400 متر است و فاز دوم آن شامل سالن آمفی‌تئاتر و مهد با متراژ 700 متر در آینده افتتاح خواهد شد.

محمدزاده اضافه کرد: در مجموع برای احداث ساختمان حوزه علمیه خواهران حضرت معصومه (س) دماوند، دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون هزینه شده که دو میلیارد تومان از بودجه عمرانی مرکز و ۵۰۰ میلیون تومان از کمک‌های مؤسس آن بوده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا