رئیس امور معادن استان تهران:

استخراج سالیانه مواد معدنی در دماوند 6 میلیون و 283 هزار تن است/ 23 نوع ذخیره مواد معدنی در دماوند وجود دارد

رئیس امور معادن استان تهران با بیان اینکه استخراج سالیانه مواد معدنی در شهرستان دماوند 6 میلیون و 283 هزار تن است، گفت: 23 نوع ذخیره مواد معدنی در شهرستان دماوند وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری تارود دماوند، میرمحمدی در سی‌امین نشست رونق و رفع موانع تولید که در فرمانداری دماوند اظهار داشت: در حال حاضر براساس ظرفیت اسمی سالیانه حدود 50 میلیون تن مواد معدنی در استان تهران تولید می‌شود، اما ظرفیت واقعی 25 تا 27 میلیون تن است.

وی افزود: به علت معارضین محلی و دستگاه اجرایی که طبق ضوابط خودشان بر سر راه تولید هستند و دیگر مسائل، به ظرفیت اسمی نمی‌رسیم.

رئیس امور معادن استان تهران بیان کرد: در شهرستان دماوند 92 معدن وجود دارد در این منطقه تنوع مواد معدنی مثال‌زدنی است، اگر 23 نوع اندیس یا ذخیره ماده معدنی در استان تهران و 65 نوع اندیس در کشور وجود دارد، تقریباً یک سوم آنها در این شهرستان موجود است.

میرمحمدی عنوان کرد: شرایط زمین‌شناسی، سنگ‌شناسی و کانی‌شناسی خاص شهرستان دماوند همچون وجود رشته ارتفاعات البرز مرکزی، تاقدیس آیینه ورزان و رسوبات موجود در جنوب منطقه گیلاوند، باعث شده است که از پتانسیل‌های معدنی خاص فلزی و غیرفلزی و مصالح ساختمانی برخوردار باشیم.

وی ادامه داد: مواد معدنی فلزی در حد اندیس هستند و شامل مس، بوکسیت فعال و… هستند و از 23 ماده معدنی موجود در دماوند، حدود 6 یا 7 ماده را کار می‌کنیم.

رئیس امور معادن استان تهران گفت: ماده معدنی مد نظر ما سنگ لاشه است، اساساً تاقدیس آیینه ورزان دلیچای از لحاظ زمین شناسی از 650 میلیون سال پیش تاکنون رخنمون دارد که برای دانشجویان، یک مقطع تیپ بسیار قابل ملاحظه از حیث بررسی توالی سنگ شناسی رخنمون یافته در البرز مرکزی به شمار می‌رود.

میرمحمدی بیان کرد: در این توالی سنگ شناسی مواد معدنی مختلفی همچون سنگ لاشه قرمز وجود دارد که مربوط به سازن لالون یا ماسه سنگ‌های قرمز رنگی است که سابقه بهره‌برداری از آن به 100 سال می‌رسد و در شهرستان دماوند و تهران کم و بیش برای راهسازی و دیوارچینی، پی ریزی و… استفاده می‌شود.

وی افزود: از 92 معدن دارای پروانه در شهرستان دماوند حدود 62 مورد فعال و 32 مورد غیرفعال است، رکود و نبود سرمایه‌گذاری خاص از دیگر علل غیرفعال بودن این معادن محسوب می‌شود.

*استخراج سالیانه مواد معدنی در شهرستان دماوند 6 میلیون و 283 هزار تن است

رئیس امور معادن استان تهران عنوان کرد: استخراج سالیانه در شهرستان دماوند 6 میلیون و 283 هزار تن است که از 27 میلیون مذکور حدود 25 درصد را شامل می‌شود.

میرمحمدی تصریح کرد: ذخیره‌ای که در شهرستان دماوند داریم حدود 446 میلیون تن است و ذخایری هستند که گواهی کشف دارند و تأیید شده‌اند، نزدیک به هزار نفر در بخش معدن شهرستان مشغول به کار هستند.

وی گفت: بیشترین فعالیت‌ها متوجه معادن کوهی، شن و ماسه و معادن آهکی است که برای سیمان استفاده می‌شوند، معادن سنگ لاشه از ظرفیت کمتری برخوردار هستند و سالانه به 10 تا 20 هزار تن می‌رسد.

*معدن سنگ لاشه سرخه پلنگان سالانه 50 هزار تن  قابلیت استخراج دارد

رئیس امور معادن استان تهران عنوان کرد: اختصاصاً از معدن سنگ لاشه سرخه پلنگان سالانه 50 هزار تن قابلیت استخراج دارد، در سال 92 پروانه این معدن صادر شد و با رعایت تمام موارد قانونی بهره‌بردار شروع به اکتشاف کرد.

میرمحمدی افزود: بهره بردار در مسیر فعالیتش با معارضینی مواجه می‌شود و تا کنون موفق به فعال‌سازی نمی‌شود، البته شایان ذکر است که فعالیت‌هایی داشته است و در مقابل مقاومت‌ها و دستگاه‌های اجرایی موفق شد در دادگاه ادعاهای خود را ثابت کند.

وی تصریح کرد: براساس درخواست خانه معدن این موضوع در شورای معادن استان مطرح شد و این شورا اختصاص جاده دسترسی به این معدن را پیشنهاد داد، در ارتباط با تردد از مسیر دیگر با مسئولان ذیربط و اعضای کارگروه شورای معادن جلسه و بازدیدی صورت گرفت.

وی ادامه داد: از سوی دیگر بهره‌بردار را قانع کردیم که از فکر احداث یک جاده دیگر خارج شود و از مسیر موجودی که از ابتدا اکتشاف کرده و برای تردد مقرر بوده، استفاده کند تا مشکل حل شود.

رئیس امور معادن استان تهران گفت: در جلسه آذرماه 97 درخواست بهره‌بردار مبنی بر احداث جاده دسترسی مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد از طریق اداره کل منابع طبیعی موضوع را پیگیری کند و لازم است تعامل ستادی نیز در صورت نیاز مطرح شود.

میرمحمدی بیان کرد: شورای معادن استان تهران گروهی را موظف به بازدید کرد و مشخص شد مسیر پیشنهادی شیب تند و پوشش گیاهی داشت و نخواستیم خسارت جدیدی به منابع طبیعی وارد شود.

وی افزود: نهایتاً این امر مهم در کارگروه شورای معادن استان تهران مطرح شد و با درخواست احداث جاده دسترسی جدید مخالفت شد و مقرر گردید جلسه‌ای با حضور فرماندار، اهالی منطقه و شورای روستای سربندان تشکیل و نتیجه به شورای معادن اعلام شود.

رئیس امور معادن استان تهران عنوان کرد: ضمن رعایت تمامی ضوابط مربوط به اهالی روستا، بهره‌بردار باید تعامل کافی را داشته باشد، در تلاش هستیم اعتبار زیرساختی از محل اعتبارات ملی را برای این مهم جذب کنیم.

میرمحمدی خاطرشان کرد: اهالی روستای سربندان به تردد ماشین‌آلات در جاده اعتراض دارند، گرچه معدن هنوز فعالیت خود را شروع نکرده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا