اختتامیه دوره آموزش ارتقای مهارت قالیبافان استان تهران در دماوند

اختتامیه دوره آموزش ارتقای مهارت قالیبافان استان تهران در مرکز فنی و حرفه‌ای شماره ۱۱ برادران دماوند برگزار شد.

زهرا کمانی، رئیس اداره فرش سازمان صنعت و معدن تهران در حاشیه این مراسم اختتامیه در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری تارود اظهار کرد: دوره آموزشی تحت عنوان دوره ارتقای مهارت قالیبافان برگزار شد که مدت 24 ساعت به طول می‌انجامد و 32 نفر به طور فراگیر در این دوره حضور پیدا کردند.

وی افزود: این دوره با هدف مهارت‌آموزی و کسب مهارت قالیبافی برگزار شد که دارای مهارت‌های اولیه بودند، اما مشکلاتی در بافتن داشتند که با این مشکلات آشنایی پیدا کردند.

رئیس اداره فرش سازمان صنعت و معدن تهران تصریح کرد: شرکت کنندگان همچنین در این دوره با حقوق بیمه‌ای خود آشنا شدند، تکنیک‌های مختلف بافت را یاد گرفتند و دوره تکمیلی و آموزشی توجیهی را نزد اساتیدی مجرب تهران طی کردند.

کمانی ادامه داد: محصولی که در این دوره تولید شد، یک فرش 6 متری بود که هر بافنده قطعه‌ای از آن را بافته است، هر قطعه به هم متصل شده و یک فرش نفیس و فاخر از این مجموعه خارج می‌شود.

وی بیان کرد: این فرش، هنر دست قالیبافانی است که در این دوره کسب تجربه و مهارت آموزی کردند و مشکلات و نواقص کار را در کنار هم حل کردند.

رئیس اداره فرش سازمان صنعت و معدن تهران ادامه داد: این دوره به طور همزمان در شهرستان‌های فیروزکوه، پیشوا و پردیس نیز اجرا می‌شود و تمام فراگیران قالیبافانی هستند که اغلب بیمه شده هستند و یا در بازرسی‌ها، بیمه آنها لغو شده است.

کمانی گفت: از مسئولان بیمه تأمین اجتماعی شهرستان درخواست داریم که همکاری لازم را با قالیبافان داشته باشند، زیرا این افراد طی سال‌ها قالیبافی کرده‌اند و در آن زمان نتوانسته‌اند از مزایای بیمه بهره‌مند شوند.

وی عنوان کرد: برخی از قالیبافان حدود 10 سال است که پرداخت بیمه را شروع کرده‌اند و تحت پوشش قرار گرفته‌اند، امید است که با همکاری مسئولان بابت تأخیر در بافت و احتمال ایجاد مشکلات جسمانی و بیماری، توقف در کار باعث نشود که بیمه‌ها قطع شود.

رئیس اداره فرش سازمان صنعت و معدن تهران گفت: معمولاً برای قالیبافان تسهیلاتی در نظر گرفته می‌شود که به صورت دوره‌ای از سوی دولت به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت اختصاص داده و بین قالیبافان توزیع می‌شود، اما امسال هنوز این بودجه در اختیار قرار نگرفته است و به محض محقق شدن آن، در سطح استان توزیع خواهد شد.

کمانی تصریح کرد: قالیبافان از بیمه عشایر و روستاییان نیز می‌توانند بهره‌مند شوند، با رایزنی‌های انجام شده و تفاهم‌نامه با مرکز ملی فرش ایران آنها می‌توانند از این بیمه اجتماعی نیز استفاده کنند.

وی ادامه داد: مزیت بیمه مذکور این است که بیمه شده‌ها می‌توانند هزینه بیمه را به طور سالانه پرداخت کنند، این مزیت خواست قالیبافان است و تفاوتی نمی‌کند که افراد در حوزه شهری زندگی کنند یا روستایی.

وی در پایان تاکید کرد: تمام استان‌ها می‌توانند از این بیمه اجتماعی استفاده کنند و سوابق آن به بیمه‌های قبلی و بعدی متصل می‌شود تا از توقف بیمه‌های قالیبافی جلوگیری شود.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن