رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دماوند:

اخذ سند کاداستر برای بیش از 43 هزار هکتار اراضی ملی دماوند/ اجرای 62 هکتار جنگل کاری در مراتع کهنک و هویر دماوند

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دماوند از اخذ سند کاداستر برای بیش از 43 هزار هکتار اراضی ملی این شهرستان و اجرای 62 هکتار جنگل کاری در مراتع کهنک و هویر خبر داد.

جمشید جویباری در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری تارود دماوند با بیان اینکه نهال رایگان در اختیار مرتع داران قرار خواهیم داد، اظهار داشت: جهت بهبود شرایط مرتع داران و نبود نگاه تک بعدی، موضوع تهیه طرح‌های مرتع داری را در دست کار داریم.

وی افزود: امسال کاشت گونه باریجه درمراتع رودبار اتجام شد که شیرابه خوبی تولید می‌کند و ارزش اقتصادی خوبی دارد، اگر این گیاه به بهره برداری برسد طی 4 سال به بالا مجوز بهره برداری از آن داده می‌شود.

 رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دماوند ادامه داد: دولت قادر نیست از اراضی ملی حفاظت کند و باید از مشارکت مردم بهره ببرد لذا طرح جذب همیار طبیعت را در سه سطح دانش آموزی، مروج و محافظ در دستور کار داریم.

جویباری بیان کرد: سطح مروج مخصوص افرادی است که سطح تحصیلات بالاتر از فوق دیپلم دارند، محافظ نیز بهره برداران مرتعی اعم از شورا، دهیار و دامداران را شامل می‌شوند و مقرر است که در اطلاعرسانی کمک کنند.

وی در خصوص امار و عملکرد این اداره تصریح کرد: در اجرای پروژه‌های آبخیزداری براساس تغییرات اقلیمی، امسال اجرای پروژه های گابیون بندی بندی و خشکه چینی در حوزه آبعلی به حجم 2300 متر مکعب با اعتباری بیش از 8 میلیارد و 353 میلیون ریال عملیاتی شد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دماوند ادامه داد: اجرای پروژه زره در شامل دو سازه بزرگ سنگ و ملات به حجم 1100 مترمکعب با اعتباربیش از یک میلیارد و 400 میلیون تومان در حوزه آبخیز سد ماملو، اجرای پروژه احداث سه سازه سنگ و گابیون به حجم 297 مترمکعب در کلاک با اعتبار 137 میلیون تومان و مرمت 5 سازه سنگ و گابیون به حجم 75 مترمکعب و احداث دو سازه خاکی در منطقه اتاقک به حجم 990 مترمکعب با اعتبار 438 میلیون تومان برخی دیگر از اقدامات این اداره را شامل می‌شوند.

جویباری گفت: اجرای پروژه پایش و مبارزه با آفات در سال گذشته انجام شد که به علت هجوم آفت ابریشم بافت ناجور به مراتع، در سطح 6000 مترمربع از مراتع تار، سربندان، آیینه ورزان و جابان بحث مبارزه را نیز داشتیم.

*از ابتدای سال تاکنون نقشه کاداستر 22 پلاک اصلی شهرستان دماوند تهیه شد

وی تصریح کرد: در رابطه با اصلاح هندسی و تثبیت مالکیت دولت از ابتدای سال تا کنون نقشه کاداستر 22 پلاک اصلی شهرستان دماوند تهیه شد که مجموع مساحت آنها به بیش از 53 هزار هکتار میرسد و در گام بعدی همه باید به اسناد تک برگی و کاداستر تبدیل شوند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دماوند افزود: از ابتدای سال تا کنون 33 مورد سند کاداستر به مساحتی بیش از 43 هزار و 514 هکتار اخذ کردیم و با احتساب دو ماه پایانی سال 98 این رقم به بیش از 54 هزار هکتار از اراضی ملی شهرستان دماوند معادل یک سوم اسناد اراضی ملی میرسد که سند تک برگشان اخذ شده است.

جویباری ادامه داد: مقرر است تا پایان سال 1400 تمام اسناد کاداستر شهرستان دماوند را اخذ کنیم که گام مهمی در تثبیت مالکیت دولت، دیگر سیستم ثبت اجازه نمی‌دهد که در محدوده دولتی سند معارضی صادر شود.

وی تصریح کرد: در زمینه اجرای پروژه های جنگل و مرتع امسال در حوزه هویر مقرر است 12 هکتار و در کهنک 50 هکتار جنگل کاری انجام شود، پیمانکار 12 هکتاری هویر مشخص شده است و کهنک در مرحله مناقصه می‌باشد و مقرر است تا اوایل بهار به اتمام برسد.

*غرس 1000 اصله نهال در شهرستان دماوند به‌مناسبت هفته منابع طبیعی/ توزیع رایگان حدود 7000 اصله نهال در شهرستان دماوند

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دماوند اضافه کرد: سالانه 258 هزار اصله نهال در ایستگاه ازدياد بذرتولید می‌شود که در هفته منابع طبیعی بین شهرستانهای استان توزیع می‌شوند، امسال در شهرستان دماوند حدود 7000 اصله نهال رایگان توزیع کردیم و تاکنون حدود 1000 اصله نهال کاشته شده است.

جویباری گفت: در مراتع 63 هکتار کوپه کاری و بذرپاشی گونه با ارزش باریجه در 100 هکتار انجام شده است.

وی عنوان کرد: در حوزه حقوقی از ابتدای سال تا کنون 31 فقره پرونده حقوقی برای اراضی ملی به مساحت 210 هکتار تشکیل دادیم تا اراضی ملی خلع ید و رفع تصرف شوند، همچنین 127 فقره پرونده کیفری به مساحت 172 هکتار نیز تشکیل شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دماوند افزود: از ابتدای سال تا کنون 178 رای صادر شده است که 127 مورد به نفع اداره منابع طبیعی و 51 مورد علیه این اداره بود که این موارد همه اعتراض شده و امید است در تجدیدنظر رای بگیریم.

جویباری با اشاره به خدمات الکترونیکی اداره منابع طبیعی گفت: استعلامات منابع طبیعی در سیستم‌ها انجام می‌شود که از ابتدای سال تا کنون 1200 استعلام در سیستم صامت پاسخ داده شده است.

وی عنوان کرد: در بهبود وضعیت معیشتی بهره برداران اگر تعداد دامی که وارد مرتع می‌شود کمتر باشد وضعیت معیشتی آنها بهتر می‌شود زیرا خساراات وارده به آب وخاک کمتر می‌شود. هدف ما این است که نگاه تک بعدی و فشار وارده بر مرتع را کاهش دهیم.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دماوند بیان کرد: از ابتدای سال تا کنون 6 پلاک ثبتی شهرستان به مساحت 1945 هکتار که تا کنون اجرای مقررات نشده بود اجرای شد و آگهی شد و مراحل قطعیت آن در دست اقدام است.

*حدود 101 سامانه مرتعی در دماوند به مساحت 159 هزار هکتار وجود دارد

جویباری گفت: حدود 101 سامانه مرتعی به مساحت 159 هزار هکتار وجود دارد که موارد مجازش 79 هزار و 28 واحد دامی است، همچنین مدیریت چرا، دریافت عوارض دولتی و پلاک کوبی دام در دست پیگیری هستند.

وی عنوان کرد: مدیریت چرا بسیار مهم است و به دامداران تذکر داده شد که تاریخ ورود و خروج فعلا رعایت شود و برای افرادی که تخلف کردند پرونده قضایی تشکیل شد، امید است فرهنگ رعایت تاریخ ورود و خروج دام بین دامداران نهادینه شود.

این مقام مسئول افزود: ماده 9 قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی، به منابع طبیعی و مدیریت امور اراضی اختیاراتی داده است و اگر تداخل اقدامی وجود دارد در کارگروه تعیین تکلیف شود، از ابتدای سال تاکنون 16 پلاک اصلی مجموعا به مساحت بیش از 49 هزار هکتار در کارگروه رفع تداخلات برده شد و نتیجه بررسی‌ها به کارگروه استانی رفت که مصوبات استانی همه موارد تایید شده است.

جویباری ادامه داد: اگر در جایی اراضی غیرملی در گذشته به اشتباه به مردم داده شده باشد مورد پیگیری و اعتراض قرار می‌گیرد، به طور مثال در پلاک اشنه‌در 13 هزار و 911 مترمربع از اراضی چسبیده به روستا که بکر و مرتعی بود و افرادی سودجو مطلع شده و آنها را تصرف می‌کردند، اعتراض مدیرکل را گرفتیم و در کمیسیون ماده واحده بررسی کرده و رای آن را به نفع دولت گرفته و اجرا کردیم.

وی در خصوص عملکرد یگان حفاظت و خلع ید تصرفات تصریح کرد: امسال 59 مورد حریق اتفاق به علت خشکسالی و اقدامات مغرضانه برخی افراد افتاد که 602 هکتار از اراضی مرتعی طعمه حریق شده بود اما عوامل یگان حفاظت اجازه سرایت بیشتر آن را نداد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دماوند بیان کرد: از ابتدای سال تا کنون 19 مورد حکم قطعی قضایی در رابطه با آزادسازی اراضی را اجرا کردیم که 61 هکتار از اراضی ملی خلع ید شد، همچنین با تعامل بین محاکم قضایی و منابع طبیعی 106 مورد تبصره ذیل ماده 55 را به مساحت بیش از 32 هکتار از اراضی ملی اجرا کرده و خلع ید کردیم، این میزان از خلع ید در سطح کشور بی سابقه است.

جویباری در ادامه نظارت بر فعالیت معادن در اراضی ملی و نظارت بر واگذاری‌های سنوات گذشته را از دیگر اقدامات انجام شده توسط این اداره برشمرد.

*روستای محمودیه 6 دانگ غیرملی تعریف شده است

وی در رابطه با روستای محمودیه عنوان کرد: در این منطقه که 6 دانگ غیرملی تعریف شده است اجرای مقررات ملی شدن نداریم و در حوزه تغییر کاربری جهاد کشاورزی قرار دارد لذا این سازمان باید ورود پیدا کند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دماوند افزود: در خصوص معادن اسب چران با راه و شهرسازی اختلاف وجود دارد که برای جلوگیری از موازی کاری به استناد ماده 10 قانون زمین شهری و ماده 20 آیین نامه اجرایی، متولی حفاظت از اراضی اینکه در حریم شهری قرار می‌گیرند راه و شهرسازی است و باید تغییر نمایندگی اتفاق افتد.

جویباری در بخش دیگری از سخنانش در خصوص حدنگاری‌ها و کوه‌خواری ادامه داد: تمام پلاک‌های سطح شهرستان نقشه اجرای مقررات منابع ملی شدن را دارند و مرز ملی و مستثنیات مشخص است زیرا ممکن است در کاغذ چند متر جابجایی وجود داشته باشد که باید حتما نقشه کاداستر آنها تهیه شود.

وی با بیان اینکه در سه منطقه جنگل کاری انجام شده است تصریح کرد: در شبلی که در دهه 80 کلید خورد حدود 160 هکتار جنگل کاری پارک جنگلی اجرا شده است، اما اکنون وارد حریم شهر شده و متولی آن راه و شهرسازی شده و شهرداری مدیریت می‌کند.

*اجرای طرح جنگل کاری 140 هکتار مراتع آبعلی و جیلارد

وی افزود: در سال 98 در حوزه آبعلی 100 هکتار و در دو محدوده 30 و 40 هکتاری در پلاک جیلارد نیز جنگل کاری انجام شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دماوند با اشاره به طرح صیانت از جنگل‌های طبیعی شهرستان گفت: در مناطق کهنک و امین آباد مقرر است در صورت مشخص شدن پیمانکار 50 هکتار جنگل کاری و 12 هکتار در هویر اجرا شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا