رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند خبر داد؛

اجرای بیش از ۱۳ میلیارد ریال نیت وقف در دماوند/ امامزاده محمد شلمبه دماوند از خدمات مناسب نهادها برخوردار نیست

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند اجرای بیش از ۱۳ میلیارد ریال نیت وقف در این شهرستان خبر داد و گفت: امامزاده محمد شلمبه دماوند از خدمات مناسب نهادها برخوردار نیست.

به گزارش پایگاه خبری تارود دماوند،  حجت‌الاسلام و المسلمین احمد اشرفی در نشست خبری با خبرنگاران با مناسبت دهه وقف با بیان اینکه 6 آبان روز وقف و خدمات اجتماعی و اجرای امینانه نیات واقفین نامگذاری شده است، اظهار داشت: تا امروز حدود یک و 300 میلیارد تومان نیات وقف اجرایی شده است که بخشی در قالب نمایشگاه شمیم حسینی بود و اقلام مورد نیاز هیئات مذهبی و حسینیه‌ها تأمین شد.

وی افزود: در امامزاده سلطان محمد جیلارد 200 میلیون تومان فروش محصولات مورد نیاز هیئت‌ها صورت گرفت، 60 هیئت در شهرستان وجود دارد که به هر هیئت یک و نیم میلیون تومان پرداخت کردیم و اجرای نیات انجام شد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند ادامه داد: در مجموع حدود یک و 300 میلیارد تومان اجرای نیات مقید و غیرمقید انجام شد که عمدتاً شامل اطعام و عزاداری، روضه خوانی و رسیدگی به نیازمندان و فقرا از طریق مرکز افق هستند.

اشرفی گفت: مرکز افق؛ آسیب‌های اجتماعی، خانواده‌های بی‌بضاعت و امور قرآنی و فرهنگی را در محوطه امامزاده شمس‌الدین و امامزاده هاشم مدیریت می‌کند، در ایام شروع سال تحصیلی بسته‌ها و اقلام موردنیاز به خانواده‌های بی‌بضاعت داده می‌شود.

وی بیان کرد: این نوع موقوفات کم هستند، سال گذشته حدود 50 میلیون تومان اجرای نیات به این شکل صورت گرفت که پیش بینی می‌شود این رقم در سال جاری به 70 میلیون تومان برسد.‌

اشرفی افزود: هفتم آبان ماه که شهادت امام رضا (ع) بود و نیز در روز شهادت امام حسن مجتبی (ع) مراسم عزاداری در امامزاده‌های مختلف و حسینیه‌ها برگزار شد، مردم دماوند مشارکت‌های خوبی در این زمینه‌ها دارند.

وی عنوان کرد: همایش یاوران وقف در مسجدالرضا (ع) گیلاوند، برنامه ویژه خدام، چاپ 150 تصویر از امامزاده‌های شاخص، نواختن زنگ وقف در مدارس، برخی دیگر از برنامه‌های هفته اوقاف هستند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند در رابطه با فرقه‌های انحرافی، گفت: برخی افراد از طریق نفوذ در مراکز آموزشی و دانشگاهی و خانواده‌ها افکار خود را ترویج می‌دهند، در شهرستان دماوند فرقه به مفهوم بروز و ظهور آن وجود ندارد اما یقین داریم که افرادی در این زمینه‌ها فعالیت می‌کنند.

اشرفی بیان کرد: سست کردن اعتقادات جوانان راه‌های مختلفی دارد که یکی از آنها از راه فرقه‌های عرفانی مختلف و غیر اسلامی و غیراستاندارد هستند که در ایجاد مشکلات خانوادگی و … مؤثر هستند.

وی در ادامه با اشاره به زمین خواری‌ها، افزود: دادخواست‌هایی جهت مقابله و جلوگیری از تصرف موقوفات به دادگاه مطرح شده است که از هزار متر تا 100 هکتار مساحت دارند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند عنوان کرد: اوقاف هیچ‌گونه ساخت و ساز غیرمجاز نداشته است و همه موارد ساخته شده دارای مجوز هستند.

اشرفی تصریح کرد: تمرکززدایی از کار اداری یکی از اقداماتی است که اوقاف در دستور کار خود دارد،‌ این مهم در برخی ادارات اجرا شده است و با کمک افراد امین مردم با نظارت اوقاف در جهت آبادانی و سرمایه‌گذاری انجام می‌شود.

وی در خصوص ساخت و ساز در امامزادگان در سطح شهرستان دماوند گفت: سال‌های 97 و 96 ساخت و ساز و مرمت امامزاده‌ها رونق گرفت و 10 الی 15 فعالیت عمرانی آغاز به کار کرد که برخی از آنها به اتمام رسیده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند ادامه داد: مشارکت خیرین و هیات امنا در دماوند بسیار خوب بوده است، اما همچنان از خیرین و عاشقان اهل بیت دعوت می‌شود برای تکمیل ساختمان، شبستان، بارگاه و امکانات امامزاده‌ها مساعدت کنند.

اشرفی ضمن اشاره به مرمت و بازسازی امامزادگانی که در دست تکمیل هستند، بیان کرد: امامزاده‌های سید گتمیر، زیارت، دوبرار و… تعدادی از امامزاده‌هایی هستند که به همت خیرین تکمیل می‌شوند.

*میراث فرهنگی مرمت امامزاده‌ها را تسهیل کند/ امسال حدود 5 وقف جدید در شهرستان دماوند مصوب شده است

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند بیان کرد: امامزاده‌های بسیاری در دماوند نیاز به مرمت دارند اما با مشکلاتی روبرو هستیم و نیاز است شهرداری و میراث فرهنگی در این زمینه مساعدت کنند،‌ انتظار می‌رود میراث فرهنگی مرمت امامزاده‌ها را تسهیل کند.

اشرفی ادامه داد: امسال حدود 5 وقف جدید در شهرستان دماوند مصوب شده است که در روستاهای جابان، تمیسیان و … قرار دارند.

وی بیان کرد: وقف انواع و حوزه‌های مختلفی را شامل می‌شود که برخی از آنها در حوزه درمان بیماران، آسیب‌های اجتماعی، زنان بی سرپرست، وقف‌های آموزشی،‌ سالمندان و… قرار دارند و مردم می‌توانند در این زمینه‌ها وقف کنند.

*برگزاری ۵ برنامه فرهنگی و اجتماعی به‌مناسبت دهه وقف در شهرستان دماوند

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند از برگزاری ۵ برنامه فرهنگی و اجتماعی به‌مناسبت دهه وقف در این شهرستان خبر داد و گفت: سخنرانی پیش از خطبه در 8 آبان‌ماه، جلسه با دهیاران و شوراهای روستایی و شهری و دیگر عوامل سیاسی اجتماعی در 12 آبان‌ماه، جلسه وقف و بهداشت با شبکه بهداشت در 14 آبان‌ماه، برگزاری همایش یاوران وقف در مسجد الرضا (ع) گیلاوند در 13 آبان‌ماه، همچنین اجری برنامه مشترک در دانشگاه آزاد و جلسه با اساتید، ائمه جماعات و حوزه‌های علمیه با حضور 250 نفر در 13 آبان‌ماه تعدادی از برنامه‌های پیش‌بینی شده هستند.

اشرفی خاطرنشان کرد: دوره‌های آموزشی و تخصصی آسیب‌شناسی اجتماعی فرهنگی و تحکیم بنیان خانواده و وقف و خانواده، همچنین دوره رفتارشناسی فرقه‌های انحرافی، کارگاه‌های آموزشی هستند که در هفته اوقاف برگزار می‌شوند و به شرکت کنندگان مدرک اعطا می‌شود.

وی از انتخاب فردی امین در برخی از ادارات به منظور انجام امورات ثبتی و حقوقی موقوفات خبر داد  و گفت: طرح به‌کارگیری امین یا امنا برای بقاع تحت تکلف اوقاف به زودی اجرای می‌شود و شاهد اقدامات مثبتی در این زمینه خواهیم بود.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند در پایان گفت: امامزاده محمد شلمبه با توجه به بین راهی بودن از خدمات مناسب ادارات از جمله راهداری و شهرداری برخوردار نیست و امامزاده شاه مطهر(ع) روستای  مشهد به دلیل میراثی بودن قابلیت مرمت و بازسازی ندارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن