اجتماع بزرگ یوم العباس در شهر دماوند + تصاویر و فیلم

اجتماع باشکوه یوم العباس و روز سقا با حضور جمع کثیری از عاشقان و عزاداران حضرت سید الشهدا ظهر روز تاسوعای حسینی در روز نهم ماه محرم در شهر دماوند برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تارود دماوند به نقل از ایرنا، اگرچه همه شهدای کربلا در روز عاشورا به شهادت رسیدند اما هر روز از دهه اول محرم به نام یکی از شهدای کربلا نام‌ گذاری شده است.

روز نهم محرم مصادف با تاسوعای حسینی در روز شمار واقعه کربلا به نام حضرت ابوالفضل(ع) نام‌گذاری شده است.

روز تاسوعا به پاس احترام، غیرت، بصیرت و وفاداری حضرت ابوالفضل(ع) به‌نام سقای دشت کربلا نام‌گذاری شده است.

اجتماع باشکوه یوم العباس همزمان با روز تاسوعا ۱۶ مرداد ماه ۱۴۰۱ در شهر دماوند با حضور عزاداران در جوار شهدای گمنام این شهر برگزار شد.

در این مراسم دسته های زنجیر زنی و سینه زنی مردم شهر دماوند از ساعت ۱۰ صبح از مقابل آستان امامزاده شمس الدین محمد به سمت گلزار شهدا این شهر در جوار مسجد جامع حرکت کردند.

در ادامه این مراسم، آیین چهارپایه خوانی نیز برگزار و عزاداران حسینی در سوگ امام حسین علیه السلام و ۷۲تن از شهدای دشت کربلا بر سینه زدند و گریستند.

در این مراسم مادران کودکان شیرخوار خود را نیز به همراه آورده بودند تا به یاد حضرت علی اصغر علیه السلام کاروان شهدای کربلا را یاری کنند.

نماز جماعت ظهر و عصر روز تاسوعا هم در مسجد جامع شهر برگزار شد.

همچنین شب تاسوعای امام حسین علیه السلام نیز دسته های عزاداری در حسینیه های شهر دماوند برپا شد.

پخت روزانه ‌ده‌ها هزار پرس غذای نذری در هیات های عزاداری دماوند

حجت الاسلام والمسلمین کاظم فتاح دماوندی، امام جمعه دماوند گفت: شاید ده ها هزار غذا در هر شب در حسینیه های دماوند پخت می شود که این نذورات بین نیازمندان و سیل زدگان و عزاداران توزیع می‌شود.

علاوه بر پخت غذای نذری که در شهر و روستاها انجام می شود، دسته جات عزاداری نیز در سطح شهرستان، علم گردانی، نخل گردانی و دیگر آیین های سنتی و قدیمی نیز در سطح شهرستان برگزار می‌شود.

شهرستان دماوند یکی از بزرگ ترین آشپزخانه های نذورات امام حسین علیه السلام محسوب می‌شود که در این ایام بیش از سه هزار آشپز و خادم از ۳۵۰ هیات مشغول فعالیت هستند.

.

انتهای پيام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا