آیین غبارروبی و عطرافشانی آستان مقدس امامزاده هاشم (ع) دماوند+تصاویر

همزمان با ایام دهه وقف، آیین غبارروبی و عطرافشانی در آستان مقدس امامزاده هاشم (ع) شهرستان دماوند با حضور مسئولان برگزار شد.

حجت‌الاسلام احمد اشرفی، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند در حاشیه این مراسم در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تارود دماوند اظهار کرد: امامزاده هاشم (ع) شهرستان دماوند یکی از نوادگان امام حسن مجتبی (ع) است که بقعه آن در جاده هراز و مسیر ترانزیتی تهران-شمال قرار دارد.

وی افزود: مراسم غبارروبی این بقعه همزمان در مناسبت‌های خاص ماهانه یک‌بار با حضور مسئولان شهرستان دماوند برگزار می‌شود که امروز هم به مناسبت هفته وقف این آیین غبارروبی و عطرافشانی صورت گرفت.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند تأکید کرد: غبارروبی و عطرافشانی آستان مقدس امامزاده هاشم (ع) شهرستان دماوند با حضور مسئولان صورت می‌گیرد تا از فرآیند برداشت پول توسط خادمان از این بقعه متبرکه شاخص در این شهرستان و نحوه صرف هزینه‌ها در روند جریان قرار گیرند.

اشرفی ادامه داد: در دوران قبل از انقلاب شخصی به عنوان مسئول امامزاده هاشم (ع) شهرستان دماوند به این مکان می‌آمد و میزان درآمدهای حاصل از آن را با خورد می‌برد که معلوم نبود کجا هزینه می‌گردید.

وی با بیان اینکه از زمان تصدی اینجانب در سمت رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند حدود ۲۰ میلیارد ریال هزینه صرف فعالیت‌های عمرانی در امامزاده هاشم (ع) این شهرستان شده است، گفت: این میزان هزینه صرف شده در امامزاده هاشم (ع) شهرستان دماوند از طریق وام و منبع درآمد این بقعه متبرکه می‌باشد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند افزود: در سال گذشته حدود ۱۵ عدد واحد تجاری جهت درآمدزایی در اطراف امامزاده هاشم (ع) شهرستان دماوند احداث شده است که در کنار این موضوع فعالیت‌های عمرانی متعددی شامل احداث زائرسرا، تعمیرات سرویس‌های بهداشتی، آسفالت‌ریزی و غیره می‌باشد.

اشرفی در ادامه گفت: همچنین بخشی از کمک‌های معنوی و مادی مردم در این آستان مقدس صرف امورات دینی، فرهنگی و مدیریتی خواهد شد.

وی با اشاره به امکانات موجود در این بقعه متبرکه تصریح کرد: این بقعه دارای زائرسرا، هتل و بازارچه است که در روزهای تعطیل و مناسبت‌های خاص، روزانه پذیرای حدود یک میلیون زائر و آماده ارائه خدمات رفاهی و جانبی به زائرین می‌باشد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند خاطرنشان کرد: زائران و مسافران مراجعه‌کننده علاوه بر امکانات خدماتی و رفاهی در مناسبت‌های متعدد می‌توانند از مراسمات فرهنگی و دینی در این مکان زیارتی برخوردار شوند.photo_2016-12-04_14-54-52

*چرا مسئولان نسبت به پروژه گازرسانی امامزاده هاشم (ع) دماوند بی‌تفاوت هستند؟

اشرفی ضمن گلایه از اینکه چرا هیچ‌یک از مسئولان گازرسانی به امامزاده هاشم (ع) شهرستان دماوند را پیگیری نمی‌کند، عنوان کرد: این بقعه متبرکه در نزدیکی منطقه مشاء قرار دارد ولی هیچ اقدامی صورت نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: سالانه حدود یک میلیارد ریال پول گازوییل برای این امامزاده هاشم (ع) شهرستان دماوند هزینه می‌کنیم تا به مسافران و زائران در فصل سرما خدمات داده شود.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند در ادامه سخنان خود گفت: در این خصوص پیگیری‌های از سوی فرمانداری، شهرداری، اداره گاز برای گازرسانی امامزاده هاشم (ع) شهرستان دماوند انجام شده است و همه مسئولان موافق می‌باشند ولی از سوی اداره گاز استان تهران هیچ اقدامی صورت نمی‌گیرد.

لازم به ذکر است گردنه امامزاده هاشم (ع) در بلندترین نقطه‌ی کوه موشا، در ضلع شمال غربی ۷ کیلومتری شهر دماوند، بخش رودهن در دهستان آبعلی در جاده هراز در ارتفاع ۲۷۵۰ متری از سطح دریا مشرف به شهر دماوند و مشاء، در ۶۰ کیلومتری استان تهران واقع شده است. این گردنه مابین مشاء و پلور در موقعیت کیلومتر ۶۰ جاده هراز بر سر راه تهران به آمل واقع شده و مرز استان تهران به مازندران محسوب شده و این دو استان را از یکدیگر جدا می‌سازد.

تنها اثر تاریخی در این گردنه بقعه‌ی تاریخی معروف به امامزاده هاشم (ع) و یک کاروانسرا از دوره صفویه است که در فهرست آثار تاریخی به شماره ۶۱۷ در تاریخ ۲۳/۱۲/۱۳۴۵ جزو آثار تاریخی شهرستان دماوند، استان تهران به ثبت ملی رسیده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا