در مراسمی با حضور مسئولان صورت گرفت؛

آیین بهره‌برداری از کارخانه بزرگ تولید پوره میوه به سبک اسپتیک در منطقه جابان دماوند

آیین بهره‌برداری از کارخانه بزرگ تولید پوره میوه به سبک اسپتیک در منطقه جابان واقع در بخش مرکزی شهرستان دماوند با حضور جمعی از مسئولان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تارود، ناصر محمودی‌فرد در آیین بهره‌برداری از کارخانه بزرگ تولید پوره میوه به سبک اسپتیک در استان تهران که با حضور مسئولان شهرستانی در این مرکز تولیدی برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به اینکه دولت در زمینه اقتصادی با محدودیت‌ها و مشکلاتی مواجه است، حمایت بخش خصوصی و مشارکت مردمی در زمینه تصدی‌گری و توسعه بخش اشتغال و همچنین تقویت بخش اقتصاد کشور با حمایت و تسهیل گری دستگاه‌های اجرایی و اداری ضروری است.

وی یکی از بخش‌های مهم در حوزه تسهیل گری از سوی دستگاه‌های دولتی و اداری را اعطای تسهیلات بانکی دانست و بیان کرد: اعطای تسهیلات بانکی دارای مقررات و قوانین مشخص است و انتظار بخش خصوصی در این حوزه، دریافت تسهیلات با حداقل بهره و بهترین شرایط بوده که لازمه آن رفع خلاءهای موجود را می‌طلبد.

این مقام مسئول با بیان اینکه شهرستان دماوند در بخش کشاورزی و باغداری نیازمند حمایت بیشتر بخش خصوصی و دریافت تسهیلات بانکی مناسب در جهت توسعه است، گفت: امروز در شهرستان دماوند نیازمند وجود صنایع وابسته به بخش کشاورزی هستیم تا همچون این کارخانه قابل بهره‌برداری، بستر و زیر ساخت آن را در منطقه فراهم کنیم.

نماینده عالی دولت در شهرستان دماوند ادامه داد: با توجه به توسعه بخش کشاورزی شهرستان، وجود سردخانه، تولید فرآورده‌های کشاورزی و دیگر صنایع وابسته نیاز امروز منطقه است که باید به‌طور جدی به آن پرداخت.

وی سیب دماوند را از جمله محصولات کشاورزی برتر شهرستان، استان و حتی کشور معرفی کرد و گفت: میانگین تولید سیب در کشور حدود ۱۵ تن، در استان تهران حدود ۳۰ تن و در شهرستان دماوند بالغ‌بر ۳۶ تن است که نشان دهنده وجود ظرفیت این محصول در بخش تولید، عرضه و نگهداری هستیم اما در بخش سردخانه با مشکلاتی روبرو می‌باشیم.

فرماندار شهرستان دماوند ادامه داد: هم اکنون سردخانه‌های منطقه فقط ۳۰ درصد مشکلات ما را حل می‌کند و کشاورزان به منظور نگهداری از محصولات خود ناچار هستند، محصول خود را به شهرهای دیگر انتقال دهند که این روش برای کشاورزان پر هزینه است.

محمودی‌فرد با اشاره به آغاز بهره‌برداری از کارخانه بزرگ تولید پوره میوه به سبک اسپتیک در استان تهران افزود: با افتتاح این پروژه و حمایت بخش خصوصی، نشان می‌دهد که شهرستان ظرفیت و پتانسیل لازم را در این بخش دارد و این مهم نه تنها در حوزه کشاورزی بلکه می‌توان در حوزه صنعت نیز حرکت کرد و در بخش اشتغال و اقتصاد شهرستان تأثیر گذار بود.

همچنین مهدی حیدری، بخشدار مرکزی شهرستان دماوند در ادامه این مراسم بیان کرد: شهرستان دماوند با وجود نزدیک بودن به پایتخت و داشتن آب و هوای مناسب برای تولیدات باغی و کشاورزی پایگاه خوبی است و پتانسیل توسعه در بخش صنعت را دارد.

وی ادامه داد: در کنار این مباحث دو شهرک صنعتی در منطقه وجود دارد که برخی از کارخانه‌های معروف کشور در این شهرک‌ها مشغول به فعالیت هستند و در کنار این شهرک‌های صنعتی امروز شاهد فعالیت یک کارخانه با شرایطی بسیار ایده آل و به لحاظ کیفیت متمایز از سایر کارخانه‌ها هستیم.

بخشدار مرکزی شهرستان دماوند گفت: عوامل بانک آینده به عنوان بخش خصوصی در بهره‌برداری از این پروژه تأثیر مهمی داشتند و کمتر شاهد بودیم که بانک‌ها در کنار کارخانه‌ها و صنعت فعالیت کنند.

*۱۰۰ تن سیب همراه با ۲ شیفت کاری در کارخانه صبا شهد پاسارگاد تبدیل به آبمیوه می‌شود

امیر مسعود کاشانی فرد، رئیس هیئت مدیره کارخانه صبا شهد پاسارگاد در حاشیه مراسم افتتاح خط تولید این کارخانه در جمع خبرنگاران بیان کرد: کارخانه صبا شهد پاسارگاد در سال ۱۳۸۷ تأسیس شد و تا سال ۱۳۹۲ تولیداتی اندک داشت ولی بعد از تغییر مدیریت، از سال ۹۵ تعاملاتی با بانک آینده انجام شد و با توجه به اینکه شعار امسال نیز اقتصاد مقاومتی و اشتغال زایی است، حمایت‌ها از طرف این بانک صورت گرفت و ۸ میلیارد و پانصد میلیون تومان تسهیلات به منظور افتتاح این کارخانه توسط این بانک اختصاص داده شد.

وی با بیان اینکه این کارخانه، نخستین کارخانه تولید آبمیوه تازه و طبیعی در ایران است، گفت: تولید آبمیوه در بیشتر کارخانه‌های کشور به صورت فله‌ای صورت می‌گیرد و این کارخانه فعالیت خود را به عنوان نخستین تولید کننده آبمیوه تازه در ایران آغاز کرده است.

رئیس هیئت مدیره کارخانه صبا شهد پاسارگاد ادامه داد: پوره سیب که پایه بسیاری از محصولات غذایی، در صنعت لواشک سازی، شکلات‌سازی و… است، اغلب به صورت فله در کشور تولید می‌شود ولی با سیستم اسپتیک که فقط ۵ کارخانه در کشور به این روش فعالیت می‌کنند، محصول تولید می‌شود که به جهت ماندگاری بیشتر و افزایش کیفیت بالای محصول مناسب صادرات نیز می‌باشد.

این مقام مسئول بیان کرد: در این کارخانه روزانه ۱۰۰ تن سیب در ۲ شیفت کاری تبدیل به آبمیوه می‌شود که تقریباً ۲۴ هزار لیتر توان تولید آبمیوه و حدود ۲۵ تن تولید پوره سیب به صورت اسپتیک را داریم؛ همچنین در این مرکز تولیدی به صورت یک شیفت ۳۲ نفر و دو شیفت ۵۰ نفر مشغول به کار هستند.

وی در خصوص سیستم اسپتیک خاطرنشان کرد: سیستم اسپتیک در واقع بعد از پخته شدن میوه و غلیظ شدن در یک شرایط خلاء بدون هیچ مواد افزودنی و بدون هیچ مواد شیمیایی و طعم دهنده کاملاً طبیعی و تازه بسته بندی می‌شود.

شهرستان دماوند با جمعیتی افزون بر ۱۰۰ هزار نفر در ۴۵ کیلومتری شهر تهران قرار گرفته است. این شهرستان از شمال با استان مازندران، از شرق با شهرستان فیروزکوه، از جنوب با استان سمنان و از غرب با شهرستان شمیرانات و تهران همسایه است که این شهر از ۲ بخش مرکزی و رودهن تشکیل می‌شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن