با حضور جمعی از نویسندگان و شعرا صورت گرفت؛

آیین افتتاحیه «چله‌نشینی ادبیات» در شهرستان دماوند/ تجلیل از ۵ شاعر و نویسنده دماوندی

آیین افتتاحیه «چله‌نشینی ادبیات» با حضور جمعی از نویسندگان و شعرا در فرهنگسرای کوثر شهرستان دماوند برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تارود محمود پور دیوان بیگی مقدم، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دماوند اظهار کرد: هدف ما در سال جاری رونق ادبیات در شهرستان دماوند است؛ این نهاد در سال‌های اخیر درزمینه‌های مختلف هنری اقدامات خوبی انجام داده اما قدری در حوزه ادبیات کم‌کاری صورت پذیرفته است.

وی افزود: هرچند در این خصوص چندین دوره نمایشگاه کتاب برگزار و بالغ‌بر ۶۰ جلو کتاب در دوره خدمت بنده چاپ و منتشر شد اما امیدواریم که در سال جاری بتوانیم در حوزه ادبیات گام قوی‌تری برداریم.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دماوند ادامه داد: فلسفه طرح چله‌نشینی ادبیات بر این است که ما قصد فعالیت در حوزه فرهنگ عمومی با کمک مدیران شهری در سطح شهرستان دماوند را داریم.

مقدم تصریح کرد: اداره آموزش‌وپرورش شهرستان دماوند در حوزه فرهنگ کمک زیادی کرده و ما نیز در حوزه ادبیات به دانش‌آموزان، شهروندان و معلمان حوزه ادبیات شهرستان دماوند خدمت‌رسانی می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: شایسته نیست که کتاب‌های «دم‌دستی» و سبک در کشوری که ادبیات چندین هزار ساله دارد رواج یابد، برخی از این آموزه‌ها با تربیت ما سنخیت ندارد و آموزه‌ها در ادبیات ما نهفته است، اگر قرار باشد تئاتر، موسیقی هنر تجسمی و قرآن و عترت قوی داشته باشیم باید به حوزه ادبیات بپردازیم.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دماوند گفت: در دوره چهل روزه چله‌نشینی ادبیات، نشست‌های ادبی در حوزه‌های مختلف موردتوجه قرار می‌گیرد و کارگاه‌های آموزشی گلستان خوانی، شاهنامه‌خوانی، دوره‌های نویسندگی و خاطره‌نویسی در شهرهای دماوند، آبسرد، رودهن و کیلان برگزار می‌شود.

مقدم بیان کرد: امیدواریم برای طرح تابستان بتوانیم از محضر اساتید خوب به جهت آشنایی شهروندان با حوزه ادبیات و نویسندگی بهره‌مند شویم، چرا که فرهیختگی از طریق ادبیات صورت می‌گیرد.

وی گفت: در حوزه کودک و نوجوان نیز برای کانون پرورش فکری اقدامات جدی در راستای آشنایی با کتاب، کتاب‌خوانی و حوزه ادبیات مدنظر قرار دارد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دماوند از برگزاری همایش ادبیات شفاهی و شعر گویی گویش‌های محلی در چله‌نشینی ادبیات خبر داد و عنوان کرد: امیدواریم به‌اتفاق نهاد کتابخانه‌های عمومی، آموزش‌وپرورش، حمایت دانشگاه آزاد اسلامی و مدیران شهری دغدغه‌مند بتوانیم ثمره خوبی داشته باشیم.

گفتنی است که این مراسم با سخنرانی محمدرضا یوسفی، نویسنده و پژوهشگر کشور در عرصه ادبیات همراه بود و از پنج نفر از شاعران و نویسندگان شهرستان دماوند با اهدای لوح تقدیر تجلیل به عمل آمد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن