با حضور جمعی از هنرمندان برگزار شد؛

آیین افتتاحیه اجرای عمومی فصل تئاتر دماوند

آیین افتتاحیه نخستین اجراهای فصل تئاتر دماوند با حضور جمعی از هنرمندان و مسئولان در سینما پرستو برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تارود شهرام کرمی، مدیرکل هنرهای نمایشی در حاشیه آیین افتتاحیه اجرای عمومی فصل تئاتر دماوند در جمع خبرنگاران اظهار کرد: عمده گروه‌های شرکت‌کننده در فصل تئاتر دماوند قشر جوان هستند که باید از این ظرفیت و پتانسیل استفاده کرده و در این خصوص سرمایه‌گذاری کنیم.

وی افزود: هدف ما حمایت از انجمن‌های هنری در سراسر کشور حمایت است، اما بضاعت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل هنرهای نمایشی محدود است و فعالیت‌های تئاتر به نحوی رونق گرفته که یک وزارت خانه نمی‌تواند از عهده تمام مشکلات برآید.

مدیرکل هنرهای نمایشی با تأکید بر اینکه بین ارگان‌های فرهنگی و هنری تعامل و مشارکت ایجاد شود، بیان کرد: با وسیع شدن فعالیت‌های تئاتر، انجمن هنرهای نمایشی نمی‌تواند به‌تنهایی پاسخگوی مطالبات باشد؛ امیدواریم با حمایت نهادهایی همچون شهرداری، حوزه هنری، بنیاد شهید و امور ایثارگران، آموزش‌وپرورش حمایت وسیع‌تری انجام شود و تکلیف خود را در قبال هنرمندان انجام دهیم.

کرمی ادامه داد: در تمام استان‌ها انجمن هنرهای نمایشی وجود دارد و بیش از ۲۰۰ انجمن در سراسر کشور داریم؛ انجمن هنرهای نمایشی بازوی اجرایی مناسبی برای تقویت هنرمندان است و ما سعی کردیم انجمن‌ها را به‌عنوان مراکز مستقل هنری فعال کنیم.

وی در خصوص اعتبارات تخصیص‌یافته عنوان کرد: اعتبارات استانی تعلق یافته به انجمن هنرهای نمایشی چشمگیر نیست که طی تفاهم‌نامه در اختیار اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان‌ها قرار می‌گیرد؛ در سال جاری حدود یک میلیارد تومان به‌منظور حمایت از فعالیت انجمن هنرهای نمایشی و شعبات استان‌ها اختصاص یافته است.

مدیرکل هنرهای نمایشی تصریح کرد: این اعتبار اختصاص یافته جدا از حمایت‌های جشنواره‌ای است که در استان‌ها و شعبات شهرستانی برگزار می‌شود.

کرمی خاطرنشان کرد: در سطح کشور بیش از ۴۰۰ سالن تئاتر داریم که تحت مدیریت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن‌های هنرهای نمایشی است، اما با توجه به جمعیت هنرمندی که در کشور داریم نیاز به توسعه و ساخت‌وساز سالن تئاتر وجود دارد.

وی گفت: در طول سالیان گذشته سعی شده با ساخت پلاتو، به لک باکس و با طرح تئاتر شهر در مراکز استان تهران بخشی از ظرفیت و امکانات سالن ایجاد شود؛ ۱۸ تئاتر شهر در استان‌ها داریم و برخی از استان‌ها هیچ اقدامی در این خصوص انجام ندادند که امیدواریم بتوانیم زمینه این امر را ایجاد کنیم.

*ارائه پیشنهاد میزبانی جشنواره تئاتر استان تهران به میزبانی شهرستان دماوند

همچنین امیرحسین شفیعی، مدیر انجمن هنرهای نمایشی استان تهران با اشاره به اینکه برگزاری فصل تئاتر در استان تهران یکی از مهم‌ترین پروژه‌ها در سال جاری است، اظهار داشت: فصل تئاتر به معنی اجرای مداوم آثار نمایشی در شهرستان‌ها است و این طرح در دماوند با ۱۴ اثر آغاز شد و در ۷ شهرستان دیگر نیز اجرایی خواهد شد.

وی از برگزاری جشنواره تئاتر استان تهران خبر داد و گفت: ما پیشنهاد میزبانی این جشنواره توسط شهرستان دماوند را ارائه دادیم و این منوط به همت مسئولان این شهرستان است.

مدیر انجمن هنرهای نمایشی استان تهران با تأکید بر اینکه عدم همکاری روسای اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بزرگ‌ترین مشکل در این حوزه است بیان کرد: متأسفانه موانع زیادی توسط روسای ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی مخصوصاً در دماوند در حوزه تئاتر ایجاد می‌شود و سبب به وجود آمدن مشکلاتی می‌شوند که این مسیر برای هنرمندان آسان نباشد.

شفیعی عنوان کرد: برگزاری این فصل تئاتر به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران و هنرمندان تئاتر دماوند انجام شد و هیچ‌گونه حمایتی از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دماوند صورت نگرفت.

وی تصریح کرد: هنرمندان تئاتر دماوند بسیار مظلوم هستند و باید موردتوجه قرار گیرند؛ تئاتر فضایی برای انسان‌سازی است و نباید کاری کنیم که باعث مهاجرت هنرمندان از دماوند شویم، شهر بدون هنرمند، شهر بی‌روحی خواهد بود.

مچنین محمدحسین اسماعیلی، معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران در این مراسم بابیان اینکه گسترش تولیدات فرهنگی در جامعه توسط متولیان آن باید صورت گیرد اظهار کرد: همه رشته‌های هنری موردتوجه هستند و آنچه که به‌عنوان هدف باید باشد تولید تئاتر و ارائه آن است.

وی افزود: اگر نگاه ما فقط به جشنواره باشد به هدف خود دست پیدا نخواهیم کرد، اگر تولید صورت گیرد می‌توان گام‌های مؤثری در اقتصاد، فرهنگ و هنر برداشت و هنرمند می‌تواند به زمینه کاری خود علاوه بر نگاه عمیق، یک نگاه اقتصادی هم داشته باشد.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران تصریح کرد: متولیان شهرستان دماوند باید کمک کنند و با کمک یکدیگر این اتفاق خواهد افتاد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن