مسئول اداره امور عشایر شهرستان دماوند خبر داد؛

آغاز کوچ بهاره ۴۰۰ خانوار عشایری به مناطق ییلاقی دماوند/ آماده‌سازی گذرگاه‌ها، مرمت و بازسازی راه‌های عشایری در دماوند

مسئول اداره امور عشایر شهرستان دماوند از آغاز کوچ بهاره ۴۰۰ خانوار عشایری به مناطق ییلاقی و آماده‌سازی گذرگاه‌ها، مرمت و بازسازی راه‌های عشایری در این شهرستان خبر داد.

مجید خدابخش در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری تارود دماوند اظهار داشت: با نزدیک شدن به زمان کوچ عشایر به مناطق ییلاقی و لار و با توجه به اینکه شهرستان دماوند علاوه بر داشتن مراتع وسیع که چراگاه‌های فصلی عشایر بومی و مهمان بوده یکی از میان‌بندهای مهم استان نیز می‌باشد.

وی افزود: با توجه به اینکه عشایر استان‌ها و شهرستان‌های همجوار برای رسیدن به مراتع خود در استان مازندران از این مسیر عبور می‌کنند زمانی حدود 30 تا 40 روز را در شروع فصل و همین مدت را در هنگام برگشت در شهرستان دماوند سپری خواهند کرد.

مسئول اداره امور عشایر شهرستان دماوند بیان کرد: با ورود عشایر به مناطق ییلاقی شهرستان دماوند اداره امور عشایر این با کمک شرکت تعاونی عشایری دماوند اقدام به آماده‌سازی گذرگاه‌ها، مرمت و بازسازی راه‌های عشایری (ایل راه‌ها) و همچنین آبرسانی سیار و برآورده ساختن دیگر نیازهای این قشر زحمت‌کش را برعهده دارد.

خدابخش عنوان کرد: مرمت ایل راه‌ها در مناطق تیزآب، گل رودبار،آینه ورزان، خسروان، … به پایان رسیده و در منطقه دریاچه تار در حال اجرای عملیات می‌باشد.

*اعتبار عملیات مرمت و بازسازی راه‌های عشایری از محل ارزش افزوده می‌باشد/ بیش از ۴۰۰ خانوار عشایری در مناطق ییلاق‌نشین شهرستان دماوند مستقر می‌شوند

وی ادامه داد: همچنین باید از همکاری فرماندار محترم و پرسنل محترمشان جهت پرداخت به موقع مبالغ ارزش افزوده و نماینده محترم مجلس شورای اسلامی جهت تأمین نهاده و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان و دیگر ادارات شامل منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان، اداره دامپزشکی، امور آب، راهداری و راهور که در مدت زمان کوچ کمال همکاری را با این اداره دارند تشکر و قدردانی نمایم.

مسئول اداره امور عشایر شهرستان دماوند با بیان اینکه بیش از ۴۰۰ خانوار عشایری در مناطق ییلاق‌نشین شهرستان دماوند مستقر می‌شوند، گفت: ۱۵۰ هزار رأس دام وارد مناطق ییلاقی دماوند خواهد شد.

*۱۵۰ هزار رأس دام وارد مناطق ییلاقی دماوند خواهد شد

خدابخش خاطرنشان کرد: از تعداد دام مذکور، حدود ۷۰ هزار رأس دام متعلق به عشایر میهمان و ۸۰ هزار رأس دام بومی است که از منطقه دلیچایی آغاز و در تار، گلروبار و تیزاب و لار وارد شده و مستقر خواهند شد.

وی عنوان کرد: میهمانان عشایر که جمعیت ۱۵۰ تا ۲۰۰ خانوار را تشکیل می‌دهند، از سمنان، ورامین، سنگسر و شهرری به منطقه ییلاقی کوچ می‌کنند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا