آشنایی با چند جای دیدنی در دماوند و اطراف آن

شهر دماوند در استان تهران واقع شده است و از مناطق خوش‌آب‌وهوای این استان است. وجود ییلاق‌های سرسبز و خوش آب و هوا، دره‌های دلفریب، دشت‌های غرق لاله میان کوه‌ها و هوای پاک شرایطی را در این اقلیم فراهم آورده که آن را به سرزمینی استثنایی و رؤیایی تبدیل کرده است.

البته نام دماوند ما را بیش از هرچیز به یاد قله دماوند و آب معدنی می‌اندازد، اما جاهای دیگری هم برای دیدن دارد و ما در این نوشته چند مورد از مهمترین مکان‌های دیدنی دماوند را معرفی کرده‌ایمضمناً برای مشاهده سایر دیدنی‌های تهران می‌توانید به راهنمای سفر توریستگاه مراجعه نمایید.

1- دریاچه های تار و هویر

دریاچه‌های تار و هویر در نزدیکی شهرستان دماوند جای گرفته‌اند و از جمله دریاچه‌های آب شیرین کوهستانی به‌شمار می‌روند. با قرارگیری در ارتفاع بیش از ۲۹۰۰ متر از سطح دریا، فاصله این دو دریاچه در حدود ۵۰۰ متر برآورد می‌شود. سرشاخه آب‌هایی که به این دریاچه‌ها می‌ریزند، چشمه‌ساران کوه‌های قره‌داغ، سیاه‌چال و شاه‌نشین در شمال و آبراهه‌های فصلی از جنوب هستند. با آب و هوایی کوهستانی، سطح آب این دو دریاچه در فصل‌های گوناگون سال متغییر است. از جمله تفریحات محبوب در منطقه می‌توان به شنا، قایقرانی و ماهیگیری اشاره کرد. راه‌های دسترسی به این دریاچه از طریق شهر دماوند، آبادی چنار عرب‌ها، جاده معدن است.

2- چشمه اعلا

چشمه اعلا یکی دیگر از جاهای دیدنی دماوند است که تقریباً در ۷ کیلومتری این شهر واقع شده است. این منطقه از دماوند آب‌وهوایی خنک دارد و به یکی از مقاصد گردشگری در تابستان تبدیل شده است. فصل تابستان برای تهرانی‌ها فرصت خوبی است که به‌سمت دماوند راه بیفتند و خودشان را به چشمه اعلا برسانند و در این منطقه سبز و خنک و در حوالی این چشمه جوشان گشت‌وگذار کنند. درواقع، به واسطه این آبشار زلال، این منطقه به بوستان و تفرجگاهی خنک تبدیل شده و گذران اوقات در هوای خنک آن و نشستن زیر سایه درختان خوش قدوقامتش، برای بسیاری از تهرانی‌ها لذت‌بخش است.

3- آبشار گروبار

آبشار گروبار از جمله آبشارهای اطراف دماوند است که در مسیر تنگه گروبار قرار دارد و یکی از جاذبه‌های طبیعی و دیدنی اطراف پایتخت به شمار می‌رود. آب این آبشار به رودخانه تار رود می‌ریزد. آبشار گروبار در موقعیت جغرافیایی استان تهران واقع است. این آبشار در ۵ کیلومتری شرق شهرستان دماوند و محله روح افزا، در دره گروبار قرار دارد. در دره گروبار درختان کهنسال ارس و گردو با قدمت چندین صدساله وجود دارد که قطر هر کدام از آنها به ۱۴ متر می‌رسد.

4- برج شیخ شبلی

در بلوار امام حسین، برجی تاریخی را پیدا می‌کنیم که در دوره سلجوقی ساخته شده. برج شیخ شبلی که در ابتدا به اسم پاگنبذ معروف بود، حالا بین دو محله قاضی و فرامه قرار گرفته که از محله‌های قدیمی شهرند. درست است که شیخ ابوبکر شبلی اهل بغداد بود، اما برای اهالی این منطقه حاکم خوب و عادلی به‌شمار می‌رفت. به همین دلیل وقتی در سال ۳۲۵ خورشیدی شیخ شبلی از دنیا رفت،‌ این بنای یادبود را برایش ساختند. نکته جالب معماری برج شبلی این است که از بیرون آن‌را به‌شکل هشت‌ضعلی می‌بینیم، اما از داخل ساختارش دایره‌ای به قطر ۵ متر است. دیگر اینکه این برج، ۱۰ متر بلندی دارد و تزیینات آجری زیبایی را به نمایش گذاشته است.

5- پیست آبعلی

پیست آبعلی نیز یکی از مقصدهای شناخته شده در جاهای دیدنی دماوند است و فرصتی برای پایتخت نشین ها و عاشقان تفریحات زمستانی است تا هیجان را در حوالی تهران تجربه کنند. در این منطقه، علاوه بر تله‌کابین و چند پیست مختلف، رستوران و هتل نیز بنا شده است تا اسباب رفاه مسافران این مقصد سفیدپوش فراهم شود. پیست آبعلی در در حدود ۵۸ کیلومتری شرق تهران و در جاده هراز واقع شده است.

6- چشمه و آبشار تیزاب

حدود ۹ کیلومتر که به سمت شمال برانیم، می‌توانیم آبشار تیزاب را ببینیم. آب چشمه، تند و ترش است و به همین دلیل اسمش تیزاب است. خیلی‌ها به امید تسکین بیماری‌های گوارشی و پوستی راهی این چشمه می‌شوند که آبش از دل کوه می‌جوشد و پایین می‌ریزد. البته برای دسترسی به آب چشمه باید کمی کوهنوردی بلد باشیم و تجهیزات همراه ببریم.

7- آبشار جنگلک

این آبشار در ۷ کیلومتری شرق شهرستان دماوند و محله روح افزا در دره گروبار قرار دارد. وجود درختان بید و رودخانه‌ای پرآب, آب و هوای مطبوع و دلپذیری را به این منطقه زیبا داده است. آبشار آینه رود در دماوند یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر است. ارتفاع آبشار در حدود ۳۵ متر و در ارتفاع ۲۳۲۰ متری از سطح دریا از ارتقاعی بسیار بلند قرار گرفته است.

8- غار رودافشان

غار رودافشان در روستای رودافشان دماوند قرار دارد. روستای رودافشان دماوند، مسیر راه کوهنوردهایی است که به ارتفاعات البرز مرکزی صعود می‌کنند. بلندی سقف غار به اندازه‌ای است که می‌توان به راحتی در داخل آن حرکت کرد. غار رودافشان در ارتفاع ۱۹۴۵ متر از سطح دریا و بر بالای ارتفاعات شمال شرقی روستای رودافشان واقع شده است. از مشخصات بارز این غار می‌توان به دهانه آن با ارتفاع ۲۰ متر و طول ۲۹ متر و نیز آثارها و ستون‌های در طول راهروهای آن اشاره کرد. آب زلالی که از دل صخره‌های سنگی بیرون می‌آید در چاله‌های موجود در کف غار جمع می‌شود.

در دره گروبار درختان کهنسال ارس و گردو با قدمت چندین صدساله وجود دارد که قطر هر کدام از آنها به ۱۴ متر می‌رسد. در این منطقه قدیمی سنگ آسیاب و قبرهای متعدد و بازار وجود داشته و در قدیم محل داد و ستد اهالی بوده است که از نظر میراث فرهنگی بسیار حائز اهمیت است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن