×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
نخستین نشست امور بانوان شهرستان دماوند برگزار شد/ تجلیل از نمایندگان و رابطان بانوان ادارات در شهرستان دماوند

نخستین نشست امور بانوان شهرستان دماوند با حضور جمعی از بانوان شاغل در ادارات در محل سالن جلسات فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تارود، مجید صفری فرماندار شهرستان دماوند در این نشست اظهار کرد: بسیاری از موضوعات و دغدغه نظام و مردم را می‌توان به راحتی حل کرد و شرط آن برنامه‌ریزی است.

وی افزود: بانوان ستون خانواده‌ها هستند و اگر بخواهیم با خانواده‌ها ارتباط برقرار کنیم و مشکلات آنها را بررسی کنیم نیازمند ارتباط تعریف شده هستیم.

فرماندار شهرستان دماوند ادامه داد: نقش بانوان در جامعه و خانواده انکارناپذیر است؛ به نظر می‌رسد که هنوز از ظرفیت بانوان در بسیاری از موارد استفاده نکردیم، در این خصوص دولت باید برنامه‌هایی داشته باشد و ما نیز در بکارگیری نیروها برنامه‌ای داشته باشیم.

صفری بیان کرد: بانوان باید روحیه مطالبه‌گری را در خود تقویت کنند، در راستای اجرای سیاست‌های دولت تلاش ما بر این است که در حوزه خواهران از لحاظ مدیریتی و مشارکت‌های اجتماعی و اداری از حضور آنها بیشتر استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: این امر باید در شهرستان دماوند بومی‌سازی شود و وضعیت بانوان در زمینه کار، تحصیل و معاش مورد ارزیابی قرار گیرد.

فرماندار شهرستان دماوند تصریح کرد: ۵۰ درصد از جمعیت یک‌صد و ۲۵ هزار نفری در این شهرستان را بانوان تشکیل می‌دهند؛ در حوزه خواهران در خصوص موضوعات اشتغال، فرهنگی هنری و ورزشی می‌توانیم فعالیت بهتری داشته باشیم و این امر نیاز به برنامه‌ریزی دارد.

صفری گفت: شهرستان دماوند در بسیاری از جهات از سایر شهرهای استان تهران وضعیت بهتری دارد و باید از هر کسی که در این شهرستان زندگی می‌کند حمایت کنیم.

*بسیاری از آسیب‌های موجود در جامعه ناشی از بیکاری است/ همه باید در راستای حمایت از کالای ایرانی کمک کنیم

همچنین در ادامه شاهرخ جهانشاهی، معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان دماوند اظهار داشت: نقش بانوان در جامعه در حوزه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی بسیار موثر است و در این راستا باید از همه ظرفیت‌ها برای بهبود شرایط این شهرستان استفاده کرد.

وی افزود: بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری، امسال به عنوان حمایت از کالای ایرانی انتخاب شده است و برای تحقق آن همه موظفیم گام‌های بلندی چه در حوزه تولید و پشتیبانی دستگاه‌ها و چه در حوزه مصرف و آموزش‌های لازم برداریم؛ در این خصوص نقش خانواده بسیار مهم است.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان دماوند ادامه داد: چشم‌و‌هم چشمی‌های موجود در جامعه دیدگاهی نادرست است و دیدگاه توجه به کالای خارجی باید در جامعه عوض شود.

جهانشاهی بیان کرد: هرچند مشکلاتی به ویژه در زمینه کیفیت کالاها وجود دارد که باید دستگاه‌های متولی مانند صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و سایر دستگاه‌ها از صاحبان کسب و کار در جهت ارتقای کیفیت کالای ایرانی حمایت کنند.

*بسیاری از فرصت‌های اشتغال به دلیل عدم آگاهی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد

وی خاطرنشان کرد: از منظری دیگر وظیفه اساسی تحت عنوان حمایت از کشور، جوانان، تولیدکنندکان داریم و مهمترین موضوع بحث اشتغال است؛ بسیاری از آسیب‌های موجود در جامعه ناشی از بیکاری است و همه باید در راستای حمایت از کالای ایرانی کمک کنیم.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان دماوند عنوان کرد: متولیان امر باید در زمینه برطرف شدن ضعف‌ها در زمینه تولید کمک کنند تا ارتقا صورت گیرد؛ زیاده خواهی و چشم‌وهم‌چشمی باید از بین برود زیرا فرزندان ما در آینده نیاز به اشتغال دارند.

جهانشاهی نقش بانوان و خانواده در زمینه تحقق شعار سال را پررنگ خواند و گفت: در حوزه بانوان موضوعات مختلفی مطرح است و به ویژه در خصوص اشتغال بانوان سرپرست خانوار باید اقدام به توانمندسازی آنها کرده و دستگاه‌های مختلف از طریق اعطای تسهیلات به حمایت‌ بپردازند.

وی تصریح کرد: متاسفانه یکی از مشکلات موجود در جامعه به ویژه در خصوص اشتغال و کارآفرینی این است که به ظرفیت‌های موجود پی نبردیم، در حالی که باید آنها را شناسایی کنیم و از فرصت‌ها استفاده کنیم؛ بسیاری از فرصت‌های اشتغال به دلیل عدم آگاهی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان دماوند از مقوله علوم جانوری به عنوان یکی از مباحثی نام برد که شاید بتوان در این شهرستان به آن توجه شود.

جهانشاهی اضافه کرد: به عنوان مثال بحث پرورش اسب و سگ‌های مواد یاب و زنده‌یاب ارزش ریالی بالایی دارند و باید ببینیم که آیا از این ظرفیت‌ها استفاده شده است؟

وی اذعان داشت: بسیاری از باغداران ما به دلیل شرایط آب‌وهوایی موجود در سال جاری، با مشکل مواجه شدند و باید این امر در جامعه نهادینه شود که بیمه خطر را کاهش می‌دهد که باید مورد توجه قرار گیرد؛ به ویژه در جامعه صنعتی و رو به رشد به میزان خطرات و آسیب‌ها افزوده می‌شود.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان دماوند تصریح کرد: یکی از موارد مورد تاکید، مباحث امور فرهنگی به ویژه توسط بانوان است؛ مناسبت‌های پیش رو ظرفیت‌های بسیار خوبی برای انجام امور فرهنگی است.

جهانشاهی بیان کرد: گردشگری و بوم‌گردی یکی از ظرفیت‌های است که در شهرستان دماوند وجود دارد و می توان از ان استفاده کرد؛ مراکزی در این راستا دایر شده و در کمیته برنامه‌ریزی مشترک با استان تهران مقرر شد تعداد ۳۰ مرکز در شهرستان دماوند دایر شود و باید سرمایه گذاری‌ها انجام شده تا اشتغال نیز قدری متحول گردد.

در ادامه این نشست احمد اشرفی، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند اظهار کرد: آنچه که امروز در جامعه اسلامی و ایرانی نیاز داریم بخش اعظم آن به مدیریت خانواده باز می‌گردد؛ می‌توان گفت که اقتصاد خانواده و جامعه نیز به مدیریت بانوان بستگی دارد.

وی افزود: همه بانوان موقعیت اقتصادی خوبی ندارند؛ اما بانویی که می‌تواند اقتصاد خانواده را با توجه به شرایط زندگی مدیریت کند عایدات آن به خانواده و اقتصاد جامعه باز می‌گردد و این مربوط به مقوله فرهنگ است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند ادامه داد: پیشنهاد بنده در نظر گرفتن محلی از سوی فرمانداری برای ارائه کالای ایرانی است و این امر امکانپذیر بوده و کمکی در راستای حمایت از کالای ایرانی می‌باشد.

*افزایش سن ازدواج و تک فرزندی در خانوارها زنگ خطری برای بانوان می‌باشد

لیلا زعفرانی، مشاور امور بانوان و فرمانداری شهرستان دماوند در این نشست با اشاره به برنامه‌های امور بانوان در سال ۹۶ اظهار کرد: جشنواره عطر ریحان، برپایی نمایشگاه بین‌المللی با کمک کارآفرینان، برنامه‌های دهه فجر و سایر همایش‌ها از جمله مواردی بود که در سال گذشته انجام شد و انتظار می رود که در سال ۹۷  برنامه‌های کاربردی و مفید بیشتری به ویژه در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری داشته باشیم.

وی افزود: شهرستان دماوند جمعیتی بالغ بر ۱۲۵ هزار و ۴۰۸ نفر دارد که ۶۰ هزار و ۹۲۸ نفر از آن را بانوان تشکیل می‌دهند؛ از این میزان ۴۵ هزار و ۹۵۹ نفر جمعیت شهری و ۱۴ هزار و ۹۶۹ نفر جمعیت روستایی بانوان شهرستان دماوند است.
مشاور امور بانوان و فرمانداری شهرستان دماوند ادامه داد: بیشترین گروه سنی در استان تهران و دماوند ۳۰ تا ۴۰ سال است و افزایش سن ازدواج و تک فرزندی در خانوارها زنگ خطری برای بانوان می‌باشد.

زعفرانی بیان کرد: با افزایش جمعیت شهری و کاهش کارآفرینان و بانوان خوداشتغال حوزه روستایی و عشایری و افزایش جمعیت حاشیه‌نشین، تغییر سبک زندگی و تجمل‌گرایی مسئله‌ای است که باید در برنامه‌ریزی‌های مسئولان گنجانده شود.

وی اذعان داشت: یک‌صد و ۴۷ نفر بانوی کارآفرین شاخص در این شهرستان شناسایی شدند که انتظار می‌رود که مسئولان ادارت در شناسایی بانوان دقت نظر بیشتری شود؛ تعداد بانوان شاخص نخبه و شاخص شهرستان دماوند نیز ۴۳ نفر هستند که در زمینه تحقیق و تالیف، مقام کشوری و بین‌المللی کسب کردند؛ همچنین پنج سمن فعال در حوزه بانوان وجود دارد و انتظار می‌رود که سمن‌های اجتماعی با توجه به شیوع ناهنجاری‌های اجتماعی افزایش یابد.

زعفرانی تصریح کرد: با توجه به مهاجرت‌های بی‌رویه به شهرستان دماوند و ایجاد شهرک‌های جدید نیاز به توانمندسازی بانوان و ایجاد اشتغال خانگی و نهادینه کردن فرهنگ آموزش داریم.

وی اضافه کرد: با توجه به قرارگیری در هفته سلامت، نباید بیماری‌های مرتبط با بانوان را نادیده بگیریم و انتظار داریم که آموزش‌های خوبی با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی دماوند، رودهن و پیام نور داشته باشیم و همایش‌های با کیفیتی در سال جاری برگزار کنیم؛ همچنین به نظر می‌رسد با وجود برنامه هفته سلامت، روز پاسدار، روز جانباز، تقدیر از همسران جانبازان، روز جوان و سایر برنامه‌ها، برگزاری برنامه جامع خالی از لطف نباشد که امیدواریم در سه شهر دماوند رودهن و آبسرد برگزار شود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه مطلب: http://tarood.ir/?p=158535
false
false
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true