http://tarood.ir/?p=126152

همزمان با روز دهم ماه محرم، بزرگترین اجتماع عظیم عزاداران عاشورایی در روستای زیارت شهر کیلان واقع در شهرستان دماوند برگزار شد.3213به گزارش پایگاه خبری تارود، روستای زیارت در جنوب شرقی شهرستان دماوند واقع شده است و نزدیک به حدود یک هزار و ۲۳۰ سال است که از نعمت وجود امامزاده‌ای پاک و مطهر به نام حضرت ˈعیسی بن زید بن الحسین بن عیسی بن زید بن علی بن الحسین (ع) ‌ بهره‌مند هستند.

هرساله در عاشورای حسینی خانوارهای ساکن در این روستا میزبان دسته جات متعدد سینه زنی از روستاهای کوهان، فاجان و وادان شهر کیلان و محله حاج عسگر و اتحاد هستند که برای عرض ادب به امامزاده که یکی از نوادگان نسل چهارم، چهارمین اختر تابناک آسمان ولایت و امامت امام زین العابدین (ع) است، مشرف می‌شوند.

مردم متدین و ولایتمدار این روستا‌ها بخصوص شهر کیلان به دلیل ارادت خاص خود به امام حسین (ع) گرچه همگی ساکن این مناطق نیستند و برخی از آنان در شهر‌ها و استان‌های دیگر و حتی در خارج از کشور زندگی می‌کنند، عزاداری و سوگواری برای سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران با وفایش را در موطن خود ضروری شمرده و روزهای عاشورا و تاسوعا به موطن خویش باز می‌گردند تا در سوگ سرورشان با چشمانی گریان و دل‌هایی حزن انگیز رسالت خود را به انجام رسانند.

مردم شهیدپرور و عاشق حسین بن علی (ع) این روستا گر چه فقط ۱۵ خانوار هستند، به خادمی امام حسین (ع) بسیار مفتخرند و در منازل خود حدود ۲۵ هزار نفر از میهمانان سرورشان را با جان و دل پذیرا می‌شوند تا مبادا میهمانی از سر سفره سیدالشهداع) دست خالی بازگردد.

دسته‌های سینه زنی و زنجیرزنی که از صبح از روستا‌ها و مناطق مختلف به سمت امامزاده حرکت کردند، با تقارن اذان ظهر در مسیر راه هنگام تکبیر مؤذن در بیابان‌ها و جاده‌های این روستا نماز جماعت خواندند. دسته عزاداران شهر کیلان نیز ˈنخلیˈ به قدمت ۸۰۰ سال که نمادی از سرهای بریده ۷۲ تن از یاران و اصحاب امام حسین (ع) در کربلا به همراه سر بریده امام حسین (ع) است را به دستان گرم و صمیمی اهالی زیارت می‌سپارند.

درست هنگام شهادت امام حسین (ع) ریش سفیدان و مردان سالمند شهر کیلان روبروی امامزاده حلقه ماتم تشکیل می‌دهند و یکی از آنان پرچم اباعبدالله الحسین (ع) را به اهتزاز در می‌آورد و بقیه با ندای وای حسین کشته شد، لحظه شهادت سالار شهیدان خود را به صورت حلقه و در حالی که کمرهای یکدیگر را گرفته‌اند، برسینه‌های خود می‌زنند و عزاداری می‌کنند.

نظم و ترتیب و اتحاد و همدلی بی‌نظیری بین اهالی شهر‌ها و روستاهای مختلف حاکم است و به قدری سنت‌های دیرینه خود باور دارند و به خوبی به نسل‌های جدید منتقل کرده‌اند که هیچ یک حاضر نیستند ذره‌ای از سنت‌های خود عدول کنند.

روستای زیارت در ۲۵ کیلومتری مرکز شهرستان دماوند و در مسیر جاده کیلان به سمت ایوانکی قرار گرفته است و یکی از مناطق خوش آب و هوایی به حساب می‌آید که در میان دره‌ها و کوه‌های منطقه قرار دارد.

جهت مشاهده تصاویر بروی آنها کلیک کنید

انتهای پیام/

  • شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

    - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
    - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

    *